Muszyna chwali się Bestią Wschodu. W nadpopradzki fragment zainwestowano 17 milionów

Muszyna chwali się Bestią Wschodu. W nadpopradzki fragment zainwestowano 17 milionów

EuroVelo 11

W nadpopradzki fragment „Bestii Wschodu” zainwestowano ponad 17 mln złotych. Jej międzynarodowy symbol to EV11. Wczoraj (30 listopada br.) w Muszynie odbyła się telekonferencja podsumowująca projekt, który czyni z Sądecczyzny ważne miejsce na rowerowej mapie Polski i Europy – budowę odcinka transeuropejskiej trasy rowerowej EuroVelo 11 – Preszów-Muszyna-Mniszek nad Popradem. Projekt był współfinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014 -2020 oraz przy wsparciu finansowym samorządu województwa małopolskiego. 

EuroVelo 11 ma łącznie około 6 tys. km długości. Prowadzi przez sześć stolic: modne Helsinki, malownicze Wilno, Warszawę – „Miasto Feniksa”, „Białe Miasto” Belgrad, starożytne Skopje i niebywałe Ateny. W taki sposób można wybrać się w rowerową podróż z mroźnej Norwegii do gorącej Grecji.  Oczywiście po drodze warto złapać oddech i zregenerować siły między innymi w Muszynie. Cykliści mówią o tej trasie: „Bestia Wschodu”.

Konferencja podsumowała ponad trzy lata prac związanych z włączeniem pogranicza polsko-słowackiego na międzynarodową arenę sportów rowerowych i rowerowej rekreacji.

W przedsięwzięcie zaangażowane było Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna (partner wiodący projektu) oraz partnerzy ze Słowacji Ľubovnianske Regionálne Združenie Miest a Obcí Stará Ľubovňa oraz Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

Efektem współpracy jest ponad 100 km tras, dwie kładki rowerowo-piesze, Miejsce Obsługi Rowerzystów, a po słowackiej stronie granicy przeprowadzono adaptację istniejącego budynku gminnego w Sulinie i utworzono Centrum Informacji Turystycznej.

Szczegóły inwestycji znajdziesz TUTAJ  oraz TUTAJ

W  ramach pokusy prezentujemy garść fotografii ze szlaku:

 

 

źródło: Gmina Uzdrowiskowa Muszyna – Zdrój

Share on twitter
Share on facebook