Nowy Sącz bił rekord Guinessa w ratowaniu ludzkiego życia

Nowy Sącz bił rekord Guinessa w ratowaniu ludzkiego życia

Pierwsze pięć minut ma kluczowe znaczenie w przypadku udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Im więcej osób wie, w jaki sposób pomóc poszkodowanej osobie, tym większe ma ona szanse by przeżyć do momentu przybycia karetki. Wiedzą o tym uczniowie nowosądeckiego oddziału TEB Edukacja w Nowym Sączu, którzy przybyli dzisiaj do galerii „Trzy Korony” by wziąć udział w ogólnopolskim biciu rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji oddechowo – krążeniowej przez jak największą liczbę osób.

– Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy ma zasadnicze znaczenie dla zwiększenia szans przeżycia osoby poszkodowanej – mówi Andrzej Słaby, ratownik medyczny udzielający merytorycznego wsparcia uczestnikom dzisiejszej akcji.

Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób było w stanie właściwie zareagować, kiedy zajdzie taka potrzeba. Nie ma znaczenia, czy udzielający pomocy jest dzieckiem czy osobą dorosłą. Jeśli tylko wie co należy robić, jest w stanie uratować komuś zdrowie lub życie. Oczywiście dla dziecka resuscytacja oddechowo – krążeniowa to duży wysiłek, ale były przypadki, kiedy właściwa reakcja dzieci ratowała życie dorosłym.

12 uczestników dzisiejszej akcji organizowanej przy współudziale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie ma wątpliwości, że warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy i stosować je kiedy zajdzie taka potrzeba, nawet jeśli sytuacja ta budzi w nas pewne obawy.

Znam zasady udzielania pierwszej pomocy i wielokrotnie trenowałam na fantomie – mówi Katarzyna Gwiżdż, uczennica TEB Edukacja i uczestniczka akcji. – Oczywiście zawsze towarzyszy temu pewien stres, nawet przy okazji ćwiczeń, ale mam nadzieję, że jeżeli zajdzie taka konieczność stanę na wysokości zadania i wykorzystam swoją wiedzę, by pomóc osobie w potrzebującej reanimacji.

Uczestnicy akcji przyznają, że resuscytacja jest męcząca czynnością, szczególnie gdy spoczywa na barkach tylko jednej osoby. Tym bardziej, że nie można jej przerwać.

Najważniejsze to pamiętać o ogólnych zasadach i mieć siłę i determinację, aby nie przestawać – przekonuje Gabriela Plata. – W końcu walczymy o ludzkie życie.

Uczniowie wszystkich kierunków zawodowych kształcący się w nowosądeckim oddziale TEB Edukacja przechodzą przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jak przekonuje Ewa Surowiak, dyrektor placówki bardzo chętnie biorą udział w tego typu akcjach, nawet jeśli są one przeprowadzane w miejscu publicznym

Na początku planowaliśmy zorganizować tę akcję w naszej szkole, ale potem doszliśmy do wniosku, że im więcej osób ją zobaczy, tym lepiej. Nigdy za wiele wiedzy o zasadach udzielania pierwszej pomocy – podkreśla Ewa Surowiak.

Warto pamiętać, że 16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca.

fot. Tatiana Biela

 

 

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama