Możemy pomóc ratować niszczejące nagrobki na sądeckich cmentarzach

Już od osiemnastu lat organizowana jest w Nowym Sączu akcja "Ratujmy Sądeckie Nekropolie". Jej celem jest ocalenie od zapomnienia i od zniszczenia nagrobków, o które już nie ma kto zadbać. Zbierane na sądeckich cmentarzach datki pozwalają odrestaurowywać niszczejące nagrobki i tablice pamiątkowe. W tym roku również będzie można przyłączyć się do akcji. Każda suma złożona do puszki może pomóc odnowić czyjś grób. 

Renault2

Chciałam bardzo serdecznie podziękować wszystkim sądeczanom i gościom, którzy wspierają naszą akcję, abyśmy co roku mogli wyremontować wiele grobów. Ta suma, która została zebrana przez siedemnaście spotkań to 250 00o złotych To jest naprawdę duża suma i bardzo dużo zostało zrobione. Sądeczanie to zauważają. Nie omijajcie nas i wrzućcie do puszki nawet tę przysłowiową złotówkę - mówiła podczas konferencji prasowej Bożena Jawor.

W akcję zaangażowanych jest prawie sto osób. W ostatnim czasie odnowiono grób burmistrza Nowego Sącza, dr. Romana Sichrawy. Prace wykonała pracownia plastyczna i konserwatorska ARStec, pod kierunkiem konserwatora zabytków Józefa Steca.

Do tej pory udało się odnowić łącznie 107 zabytkowych grobowców. W ubiegłym roku zebrano do puszek 19 500 zł. Tegoroczną akcję będzie można wspomóc 1 listopada na trzech cmentarzach: Komunalnym, Gołąbkowickim i św. Heleny w godz. od 9 do 16. W Dzień Zaduszny kwesta zostanie wznowiona również na cmentarzu komunalnym.

-Nasza kwesta nigdy nie będzie miała końca, jeśli tylko wystarczy zapału społecznikom i organizacjom, które się w nią włączają. Po osiemnastu latach, a czasem nawet po krótszym okresie już musimy wracać do nagrobków, które kiedyś zostały odrestaurowane, a ich stan techniczny jest niestety ponownie niezadowalający - dodaje Jakub Bulzak

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.