Most w Kurowie oficjalnie otwarty

Most w Kurowie oficjalnie otwarty

Most w Kurowie, otwarcie (2)

Dzisiaj o godzinie 13.00 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w obecności parlamentarzystów i samorządowców oficjalnie otworzył most w Kurowie. Niektórzy kierowcy już od kilku dni korzystali z nowej przeprawy.

– Rząd ma determinację, aby walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzisiaj otwieramy most, dzięki któremu kierowcy bezpieczniej dojadą do Nowego Sącza – mówił podczas otwarcia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przeprawa przeszła pomyślnie próby obciążenia, dlatego podjęto decyzję o udostępnieniu jej dla kierowców. To jednak nie oznacza, iż inwestycja w pełni została zakończona. Prace będą trwały do kwietnia 2022 roku. Rozbiórka tymczasowych podpór nowego mostu rozpocznie się jeszcze w listopadzie.

Całkowita długość mostu wynosi 602 m, szerokość 17,18 m, natomiast pylony wznoszą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. Wykonawcą zadania wartego prawie 190 milionów (189 096 206,12 zł) jest polsko-węgierskie konsorcjum firm Banimex.

– Obiekt jest imponujący, ale przede wszystkim, jest jednym z najważniejszym na mapie drogowej Sądecczyzny. Jako mieszkaniec powiatu nowosądeckiego, jako kierowca bardzo się cieszę, że ta droga będzie już przejezdna. Jako marszałek województwa wiem, że ta inwestycja ułatwi życie mieszkańcom, kierowcom i turystom – mówił w Kurowie marszałek Witold Kozłowski.

Stary most, którym do dzisiaj kierowcy jeździli, powstał w 1943 roku i mierzy 407,6 m. Szerokość stanowi zaledwie 7,5 metra, z czego jezdnia – 6 m. Ale nie tylko to, że był zbyt wąski stanowiło motywację, do budowy nowej przeprawy. Również stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Po starym obiekcie pozostanie pamiątka w postaci punktu widokowego.

–  Po rozebraniu mostu zostanie przyczółek, który będzie odpowiednio zagospodarowany i przystosowany do tego, aby pełnić funkcję platformy widokowej. Przewidziane są na nim barierki, wejścia z obu stron i miejsca do siedzenia, a wcześniej – parkingi – zdradziła w rozmowie z nami Iwona Mikrut, główna specjalistka ds. komunikacji społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie 

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama