Powstaje dokument-animacja o Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej

Powstaje dokument-animacja o Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej

Krwawa Wigilia, Paweł Augustyn

Poruszająca historia kobiety, która ratuje życie siedmiorga dzieci podczas pacyfikacji Ochotnicy Dolnej 23 grudnia 1944 r., jest osią powstającego filmu dokumentalnego „Krwawa Wigilia. Od młyna do młyna”. Jego pomysłodawcą jest Aneta Wolańska, prezes Stowarzyszenia Promocji Tradycji i Kultury Ludowej Kiyrpecki w Łącku, które wypuściło właśnie pierwszy zwiastun. 

Jedna z największych pacyfikacji ludności cywilnej w Małopolsce podczas drugiej wojny światowej miała miejsce w naszym regionie, w Ochotnicy Dolnej. Tymczasem dziś niemal to historia zapomniana – stwierdza Paweł Augustyn, reżyser dokumentu.

Z tego też powodu Stowarzyszenie Kiyrpecki podjęło się realizacji filmu na ten temat. Dokument przybiera nieoczywistą formę animacji, której twórcą jest Krzysztof Pazgan, a ilustracje wykonał dr Przemysław Wideł, inspirując się techniką drzeworytu, co jest bezpośrednim nawiązaniem do rodzimej sztuki Małopolski.

Myślę, że jest to atrakcyjna forma dla młodszego odbiorcy, bowiem animacje mogą przywołać skojarzenia z „cutscenami” gier komputerowych – wyjaśnia Paweł Augustyn. W ten sposób udało nam się też pokazać dość dystopijny charakter tej historii.

Reżyser podkreśla, że wydarzenie z 23 grudnia 1944 r. do dziś budzi ogromne emocje w mieszkańcach Ochotnicy Dolnej – żyjących świadkach wydarzeń, a także ich potomków. Wiele wokół jest również kontrowersji.

Łatwo wytaczać działa i osądzać z perspektywy ciepłego pokoiku wolnego człowieka. Dlatego w tym filmie nie podejmujemy nawet próby oceny. „Krwawa Wigilia. Od młyna do młyna” to hołd dla tych, którzy potrafili wykazać się heroizmem, uczczenie pamięci pomordowanych, a główna idea fix tego przedsięwzięcia to przypominanie i zachowywanie historii regionu – mówi reżyser.

Więcej na temat dokumentu nie chce zdradzać. Daty jego premiery też jeszcze nie podaje.

Mogę tylko powiedzieć, że zanim ją oznajmimy, czekają nas kolejne zwiastuny – mówi reżyser, zachęcając Czytelników dts24.pl do obejrzenia pierwszego.

Krwawa Wigilia, Ochotnica Dolna
Film powstał w ramach programu Filmoteka Małopolska realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ i finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego.

Czytaj również: Szarek o filmach. Portret Polaka

Reklama