Nowy Sącz: most hybrydowy szansą dla zakorkowanego miasta

Nowy Sącz: most hybrydowy szansą dla zakorkowanego miasta

Dziś prezes firmy Fakro Ryszard Florek przedstawił propozycję zbudowania mostu hybrydowego, który miałby być ratunkiem dla miasta i pracowników firmy. Projekt zostanie przedstawiony Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie. Jeżeli propozycja zostanie zaakceptowana i wydane zostaną stosowne pozwolenia, inwestycja zostanie zrealizowana.

Przeprawa mostem odbywałby się od Świniarska, a następnie ulicą Tłoki do firmy Fakro. Ruch byłby jednokierunkowy do godz. 12 w kierunku miasta,  natomiast od 13. z Nowego Sącza. Jak podkreślił prezes firmy Fakro – budowa mostu nie byłaby zbyt kosztowna.

– Według mnie i moich konstruktorów pomysł jest możliwy do zrealizowania – podkreślił.

To nie jedna propozycja, która została przedstawiona. Od jutra uruchomiony zostanie bus z przystanku Biegonice do Fakro. W zależności od tego ilu pracowników będzie zainteresowanych takim sposobem komunikacji, być może pozostanie na stałe lub przynajmniej na cały okres budowy nowej przeprawy mostowej.

– Pomysłów jest bardzo dużo jednak trzeba bać pod uwagę czy są realne i ekonomiczne. Ja jestem ogromnym zwolennikiem przeprawy pontonowo – mostowej, tylko tutaj będzie bardzo dużo barier. Standardowy most pontonowy na rzeki górskie się nie nadaje.  Jedyna szansa to most hybrydowy – mówił Florek

Jest również szansa, że w najbliższym czasie powstaną nowe przystanki na ul. Jagodowej i przy siedzibie firmy Fakro.

Ostatecznie rozstrzygnięto również kwestię uruchomienia dwusystemowej przeprawy bazującej na moście kolejowym. Dziś poinformowano, że nie jest to możliwe, gdyż wymagałoby wyłączenia na czas przebudowy mostu z ruchu, a tym samym wstrzymania kursów szynobusu, do którego niektórzy zdążyli się już przyzwyczaić.

– Mogłoby się zdarzyć tak, że otwieralibyśmy taką dwusystemową przeprawę zbliżając się do przecięcia wstęgi na nowym moście heleńskiem – powiedział Włodzimierz Zembol. Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych. PKP S.A

Ze względu na uruchomienie pociągu ze Starego – Nowego Sącza (od 10 czerwca również z Rytra) remont wiaduktu przy ul. Zielonej zostanie przesunięty do momentu zakończenia budowy nowego mostu Józefa Piłsudskiego.

 

Czytaj też:

 

Nowy Sącz: zielone światło dla Castoramy przy ulicy Węgierskiej

 

Share on twitter
Share on facebook