Mokra Wieś, Nowy Sącz: Jak kura domowa zaczęła malować czyli… wernisaż Agaty Kuś

Mokra Wieś, Nowy Sącz: Jak kura domowa zaczęła malować czyli… wernisaż Agaty Kuś

Agata Kuś pochodzi z Mokrej Wsi koło Podegrodzia. Dzieciństwo spędziła na wsi. Pasła krowy i podziwiała przyrodę. Spóźniała się przez to do szkoły, błądziła głową w chmurach, a nauczycielka mówiła, że myśli o niebieskich migdałach zamiast o lekcji.


  • Nie wiem jak wyglądają niebieskie migdały i przysięgam, że gdyby mi o nich nie mówili, to nawet bym przez chwilę nie pomyślała – śmieje się Agata Kuś, która już jutro (czwartek, 3 sierpnia) o godz. 17.00 w siedzibie Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu zaprezentuje swoje prace na wernisażu wystawy pt. „Powiew lata i świeżości”.

 

– Przez to wiejskie życie poszłam do szkoły rolniczej, zamiast plastycznej. Potem przez 10 lat dorosłego życia byłam tak zwaną „kurus domestus”. Zajmowałam się dziećmi, gotowałam obiady, pomagałam mężowi w uprawie warzyw. Czasem myślałam o niebieskich migdałach, co oznaczało, że co jakiś czas wyrzucałam smacznie przypalony garnek. Gotować podobno umiem, a to, że przypalam jest tylko i wyłącznie winą migdałów (niebieskich. Dobrze, że teraz mam na co złożyć – opowiada Agata Kuś.

Zaczęłam malować około 2004 r. za namową brata Tomka, który namiętnie dłubał w lipowym klocku. Tomek przestał rzeźbić, a mnie nie przeszło… Jednak malarką zostałam nazwana dużo później, gdy Kasia poszła do przedszkola i przy rozmowie o zawodach powiedziała publicznie: „Moja mama jest mararką”. Co miałam zrobić? Przecież nie zawiodę dziecka – dodaje.

– Mam pięcioro dzieci i to co robię jest dowodem na to, że dzieci w niczym nie przeszkadzają. Odkąd pamiętam chciałam malować, kręcił mnie zapach farb i terpentyny gdy podglądałam malującego wujka Jaśka. Próbowałam malować na różnych materiałach i różnymi technikami. Szukałam czegoś co byłoby tylko moje.

Artystyczne efekty pracy Agaty Kuś będzie można podziwiać już jutro w Centrum Informacji Turystycznej. Wystawa będzie prezentowana do 17 sierpnia (czwartek) 2017 r. 

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.