Sądeczanie na alpejskich szlakach

Od 13 do 23 lipca członkowie i sympatycy Koła Grodzkiego PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu w ramach tradycyjnej wakacyjnej wyprawy gościli w Alpach. Był to powrót po latach w te najwyższe góry Europy. Celem wyprawy była dolina Saastal i jej okolice. W drodze do Szwajcarii uczestnicy wyjazdu zatrzymali się na jeden dzień w Innsbrucku by zobaczyć zamek Ambras, skocznię narciarską Bergisel, słynącą z sukcesów Adama Małysza i jego następców oraz zabytki miasta.

wsb3

W Szwajcarii najbardziej zaprawieni turyści zdobyli dwa czterotysięczniki Allalinhorn  ( 4027 m.) i Weismies ( 4017 m.). Poza tym uczestnicy wyjazdu m.in. doszli do położonego u stóp kultowej góry Szwajcarii Matterhornu ( 4478 m.) schroniska Hőrnli Hűtte (3260 m.), zdobyli Mittaghorn ( 3144 m.), weszli na przełęcz Monte Moropass ( 2853 m.), wspięli się na Eggishorn ( 2926 m.) i powędrowali wpisanym na listę UNESCO  szlakiem nad największym alpejskim lodowcem Aletschgletscher.

Nie zabrakło również i wrażeń krajoznawczych m. in. zwiedzono stolicę miniaturowego państwa Liechtenstein – Vaduz, Sion – stolicę kantonu Valais, potężną, wysoką na 285 m. zaporę Grand Dixence, lodową grotę w lodowcu Rodanu.

Po zmęczeniu górskimi wędrówkami okazją do odpoczynku i nabrania sił był pobyt w kąpielisku termalnym Brigerbad.

Wszyscy uczestnicy zachwyceni byli pięknem gór oraz alpejskiej fauny i flory. Spotkanie na szlaku kozic, koziorożców czy świstaków nie było żadnym problemem a ilość i różnorodność kwiatów na wysokości nawet 3000 m. wywoływała u fotografów ból palca od naciskania spustu migawki. Była to wyprawa, która na długo zapadnie w pamięci jej uczestników.

Tekst i fot. W. Godek.

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.