Młodzi liderzy przyjechali do Nowego Sącza

Młodzi liderzy przyjechali do Nowego Sącza

Już po raz dwunasty Nowy Sącz gości uczestników Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, stanowiącego imprezę towarzyszącą krynickiego Forum Ekonomicznego. W tym roku zgromadziła ona ponad 400 młodych liderów, przedsiębiorców oraz działaczy sektora pozarządowego reprezentujących 43 kraje europejskie.  

Główne tematy podejmowane na tegorocznym forum wiążą się z problematyką innowacyjności w gospodarce, start upów oraz współpracy nauki z biznesem –  mówi Agata Gawlik, prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, współorganizatora Forum. – Jednym z podstawowych pytań jakie pojawią się na rozmowach panelowych będzie kwestia przetrwania Unii Europejskiej do 2020 roku.

W czasie Forum Ekonomicznego Młodych Liderów uczestnicy będą mieli okazję podyskutować z prezydentami, premierami i szefami światowych koncernów. Nie zabraknie również, jak co roku warsztatów tematycznych, a pierwszy z nich, tuż po zakończeniu imprezy otwarcia prowadzić będzie prezes Nationale Nederlanden.

To niesamowite, że młodzi ludzie już od 12 lat spotykają się w Nowym Sączu, aby rozmawiać, dyskutować, zadawać pytania i nawiązywać relacje z osobami ze świata polityki i gospodarki – mówi Agata Gawlik. – Dla uczestników Forum aktualne problemy, z którymi zmaga się Europa mają duże znaczenie. Chcą oni współuczestniczyć w przygotowywaniu pomysłów na przezwyciężenie kryzysów trapiących współczesną Europę. 

Forum to rodzaj platformy do wymiany doświadczeń między młodymi liderami – mówi Paweł Poszytek, prezes Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. –  Nasza fundacja daje im pieniądze na realizację ich projektów. Śledzimy również losy uczestników naszych projektów. Okazuje się, że młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają na to Forum, trafiają potem do samorządów i rządów w swoich krajach i mają realny wpływ na ich politykę. To działa zarówno na poziomie lokalnym, jak i państwowym.

Jak podkreśla Wojciech Piech, zastępca prezydenta miasta – Forum Ekonomiczne Młodych Liderów to również znakomita okazja do promocji Nowego Sącza jako miasta otwartego i gotowego tworzyć warunki do debaty o sprawach ważnych, nie tylko z perspektywy lokalnej.

fot. Tatiana Biela

 

Share on twitter
Share on facebook