Ministerstwo ujawniło kto próbuje zablokować przekształcenie Chełmca w miasto

Dopiero dziś (środa, 27 grudnia) do Urzędu Gminy Chełmiec trafiło pismo z MSWiA, w którym kilku chełmieckich radnych zgłosiło swoje wątpliwości dotyczące przekształcenia podsądeckiej wsi w miasto. Wójt Bernard Stawiarski przekazał dziś opinii publicznej nazwiska autorów pisma. Zapewnił przy tym, że mieszkańcy Chełmca nie zgłaszali żadnych oficjalnych sprzeciwów w sprawie przekształcenia gminy w miejsko-wiejską.

– Nie było ani jednego telefonu, pisma, nic. Wręcz przeciwnie, były same pochwały. Tak samo z pobliskich wiosek. Wszystko zostało zrobione po cichu. Nie mieliśmy nawet możliwości odniesienia się do pisma tych radnych. Sekretarz gminy, pan Artur Boruta, wystąpił o informację publiczną w sprawie tego pisma. Dziś je otrzymaliśmy. Są pod nim nazwiska choć nie ma podpisów – mówi wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski.

Pod pismem widnieją następujące nazwiska: Jakub Ledniowski, Rafał Kmak, Zbigniew Kuźma, Włodzimierz Marszałek, Józef Bajdel, Tadeusz Lis, Stanisław Furtak, Zbigniew Włodarczyk.

Te osoby po 25 lipca, kiedy pani premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie nadające Chełmcowi prawa miejskie od 2018 roku, nie ujawniły, że mają zamiar coś takiego zrobić. To kuriozum – uważa Bernard Stawiarski.

Autorzy pisma zwrócili uwagę na rzekome nieprawidłowości przy organizacji konsultacji.

Czy jest sens powtarzać konsultacje jeśli w rozporządzeniu zmienia się jedynie data zmiany statusu miejscowości?

– W rozporządzeniu jest mowa tylko o przesunięciu terminu.  Jest wyraźnie napisane, że zmienia się tylko data przekształcenia Chełmca w miasto –mówi Bernard Stawiarski i dodaje, że..

-Spośród 21 radnych 20 radnych było, w listopadzie tego roku, za zmianą statusu miejscowości…

-Pytałem w ministerstwie o to, co się stało między lipcem, a październikiem tego roku, kiedy zapadała decyzja o przesunięciu terminu. Pytałem jakie są przyczyny. Odpowiedź była milczeniem. Nie jestem przeciwko rządowi. Mam tylko żal o to, jak nas potraktowano – mówi Józef Zygmunt.

– Jestem przekonany, że to rozporządzenie zostanie podpisane – kończy Stawiarski.

Wójt Stawiarski odczytał także oświadczenie, które przesłał do premiera Mateusza Morawieckiego i do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zauważa w nim, że urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dopuścili się złamania przepisów prawa oraz Ustawy Zasadniczej.

Oświadczenie na temat łamania prawa i Konstytucji RP poprzez procedowanie sprzecznego z prawem projektu rozporządzenia z dnia 14 grudnia 2017 roku na mocy którego miejscowość Chełmiec ma nie zostać miastem od dnia 1.01.2018 roku”

Czytaj również: 

Bernard Stawiarski nadal walczy o status miasta dla Chełmca. 28 grudnia zapadnie ostateczna decyzja

 

Emocje wokół praw miejskich dla Chełmca. Radny Kmak twierdzi: konsultacje nie powinny być anonimowe

 

Fot. Agnieszka Małecka 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.