Ministerstwo ujawniło kto próbuje zablokować przekształcenie Chełmca w miasto

Dopiero dziś (środa, 27 grudnia) do Urzędu Gminy Chełmiec trafiło pismo z MSWiA, w którym kilku chełmieckich radnych zgłosiło swoje wątpliwości dotyczące przekształcenia podsądeckiej wsi w miasto. Wójt Bernard Stawiarski przekazał dziś opinii publicznej nazwiska autorów pisma. Zapewnił przy tym, że mieszkańcy Chełmca nie zgłaszali żadnych oficjalnych sprzeciwów w sprawie przekształcenia gminy w miejsko-wiejską.

Nie było ani jednego telefonu, pisma, nic. Wręcz przeciwnie, były same pochwały. Tak samo z pobliskich wiosek. Wszystko zostało zrobione po cichu. Nie mieliśmy nawet możliwości odniesienia się do pisma tych radnych. Sekretarz gminy, pan Artur Boruta, wystąpił o informację publiczną w sprawie tego pisma. Dziś je otrzymaliśmy. Są pod nim nazwiska choć nie ma podpisów - mówi wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski.

Pod pismem widnieją następujące nazwiska: Jakub Ledniowski, Rafał Kmak, Zbigniew Kuźma, Włodzimierz Marszałek, Józef Bajdel, Tadeusz Lis, Stanisław Furtak, Zbigniew Włodarczyk.

-Te osoby po 25 lipca, kiedy pani premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie nadające Chełmcowi prawa miejskie od 2018 roku, nie ujawniły, że mają zamiar coś takiego zrobić. To kuriozum - uważa Bernard Stawiarski.

Autorzy pisma zwrócili uwagę na rzekome nieprawidłowości przy organizacji konsultacji.

Czy jest sens powtarzać konsultacje jeśli w rozporządzeniu zmienia się jedynie data zmiany statusu miejscowości?

- W rozporządzeniu jest mowa tylko o przesunięciu terminu.  Jest wyraźnie napisane, że zmienia się tylko data przekształcenia Chełmca w miasto -mówi Bernard Stawiarski i dodaje, że..

-Spośród 21 radnych 20 radnych było, w listopadzie tego roku, za zmianą statusu miejscowości...

-Pytałem w ministerstwie o to, co się stało między lipcem, a październikiem tego roku, kiedy zapadała decyzja o przesunięciu terminu. Pytałem jakie są przyczyny. Odpowiedź była milczeniem. Nie jestem przeciwko rządowi. Mam tylko żal o to, jak nas potraktowano - mówi Józef Zygmunt.

- Jestem przekonany, że to rozporządzenie zostanie podpisane - kończy Stawiarski.

Wójt Stawiarski odczytał także oświadczenie, które przesłał do premiera Mateusza Morawieckiego i do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zauważa w nim, że urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dopuścili się złamania przepisów prawa oraz Ustawy Zasadniczej.

Oświadczenie na temat łamania prawa i Konstytucji RP poprzez procedowanie sprzecznego z prawem projektu rozporządzenia z dnia 14 grudnia 2017 roku na mocy którego miejscowość Chełmiec ma nie zostać miastem od dnia 1.01.2018 roku”

Czytaj również: 

Bernard Stawiarski nadal walczy o status miasta dla Chełmca. 28 grudnia zapadnie ostateczna decyzja

 

Emocje wokół praw miejskich dla Chełmca. Radny Kmak twierdzi: konsultacje nie powinny być anonimowe

 

Fot. Agnieszka Małecka 

 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.