Bernard Stawiarski nadal walczy o status miasta dla Chełmca. 28 grudnia zapadnie ostateczna decyzja

Wójt gminy Chełmiec nie poddaje się i nadal walczy o to, by Chełmiec stał się miastem 1 stycznia 2018, a nie za rok – jak chce Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

wsb3

W tej sprawie zwrócił się do obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, do Jarosława Kaczyńskiego oraz Rady Ministrów. Wójt uważa, że MSWiA złamało prawo, przygotowując projekt rozporządzenia z dnia 14 grudnia 2017 roku, na mocy którego Chełmiec nie zostanie miastem od dnia 1 stycznia 2018r.

Za kilka dni (28 grudnia) projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów .

,,Projekt rozporządzenia jest niezgodny z konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym, co zostało potwierdzone w analogicznej sprawie Wyrokiem obecnego Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 czerwca 2017 roku (Dz. U. z 2017 roku poz. 1134), który to w składzie sędziowskim: Zbigniew Jędrzejewski, Michał Warciński i Mariusz Muszyński a więc sędziów wybranych przez obecny parlament z kandydatów zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość”- pisze Bernard Stawiarski.

Wójt bezskutecznie interweniował w tej sprawie do Ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka, ówczesnej premier Beaty Szydło, członków Rady Ministrów, obecnego premiera Mateusza Morawieckiego oraz Jarosława Kaczyńskiego.

27 grudnia organizuje konferencję prasową, na którą zaprosił media lokalne i ogólnopolskie.

,,Chcielibyśmy zainteresować media tą sprawą i ją nagłośnić, ze względu na bezsilność samorządu Chełmca w zderzeniu z aparatem rządzącym w centrali w Warszawie i łamaniem prawa i Konstytucji RP”- uzasadnia. 

Wcześniejszą publikację traktującą o sprawie Chełmca możecie znaleźć TUTAJ


Przypomnijmy!
25 lipca ówczesna premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie, na mocy którego Chełmiec miał uzyskać status miasta z dniem 1 stycznia 2018 roku. Aby uczcić to wydarzenie wójt zaczął organizować sylwestrową fetę,  na której miał wystąpić Kamil Bednarek, czy też Marcin Daniec.

Ku zaskoczeniu wszystkich 13 grudnia MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia, które nadanie Chełmcowi statusu miasta przesuwało przynajmniej o rok, do wyjaśnienia sprawy konsultacji społecznych, które według ośmiu radnych z gminy Chełmiec były nierzetelne. Przyczyną takiej decyzji miał być wniosek owych radnych do MSWiA. Wójt Bernard Stawiarski o całej sytuacji dowiedział się od dziennikarzy.

Od tej pory regularnie pisaliśmy o wnioskach do prokuratury, złożonych zarówno przez mieszkańców gminy na wójta i jego zastępcę, jak i wójta na media i radnych.

***
Zastanawiającym jest fakt, iż decyzję o przyznaniu praw miejskich Chełmcowi podjęto w lipcu, a wątpliwości zaczęły pojawiać się kilka miesięcy później.

Fot. z arch DTS/ UM NS

 

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]