Mieszkańcy Krynicy Dolnej boją się powtórki z 2010 roku. Apelują o zajęcie się korytami rzeki i potoków

Mieszkańcy Krynicy Dolnej boją się powtórki z 2010 roku. Apelują o zajęcie się korytami rzeki i potoków

Krynica Dolna, petycja

Podczas ostatniej ulewy mieszkańcy osiedla Krynica Dolna z niepokojem spoglądali na pobliską rzekę i potoki, w których gwałtownie przybrała woda. Krynicka radna Iwona Grzebyk-Dulak utworzyła publiczną petycję do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Zarządu Zlewni w Nowym Sączu w tej sprawie. Chce by zadbano o bezpieczeństwo mieszkańców.

Podpisani pod petycją mieszkańcy Krynicy-Zdroju zwracają się z prośbą o regulację oraz pełne udrożnienie newralgicznych fragmentów oraz wyczyszczenie koryta rzeki Kryniczanka i potoku Szczawny w Krynicy-Zdroju. Doskonale pamiętają powódź w 2010 roku i tym razem chcą zapobiec sytuacji. O włączenie potoku Słotwinka do petycji prosili mieszkańcy oraz radna Krynicy Górnej Maria Lelito.

– Podczas intensywnych opadów deszczu, które miały miejsce 23 i 24 czerwca, zarówno rzeka, jak i potok ponownie zaczęły zagrażać mieszkańcom i ich mieniu, ponieważ płyną bardzo blisko ich domostw. W pobliżu znajdują się zabudowania mieszkalne i gospodarcze oraz utwardzone drogi gminne i ścieżka rowerowa VELO Krynica. Tak drastyczne podniesienie poziomu wód może zagrażać nie tylko bezpieczeństwu mieszkańców i ich mieniu, ale skutkować naruszeniem infrastruktury gminnej i stabilności terenu” – zaznacza radna Iwona Grzebyk-Dulak.

Przedstawicielka lokalnego samorządy zwraca uwagę, że spiętrzenie się wody z jednej strony wynika z intensywności opadów, a z drugiej –  z braku podejmowania bieżących działań, których celem jest utrzymanie koryta i terenu do niego przylegającego w należytym stanie technicznym. Jak przypomina, ostatnia kompleksowa regulacja koryta rzeki Kryniczanka miała miejsce po powodzi w 2010 roku, a potoku Szczawny bodajże ponad 30 lat temu.

,,Sytuacja staje się coraz bardziej poważna, o czym informowaliśmy we wcześniejszym piśmie, kierowanym do Zarządu Zlewni w Nowym Sączu, jak również podczas wizji lokalnej, która odbyła się przy ulicy Zawodzie w listopadzie 2021 roku” – przypomina krynicka radna. Jednocześnie zaznacza, że zgodnie z prawem wodnym właściciel śródlądowych wód powierzchniowych jest zobowiązany utrzymać w należytym stanie technicznym koryta cieków naturalnych. 

Obecnie petycje podpisało ponad 40 osób. Można się z nią zapoznać —>TUTAJ.

Czytaj także: Tomasz Schmidt z „Ostrego Cięcia” już w tym tygodniu w Piwnicznej-Zdroju [ZDJĘCIA]

Cztery pierwsze zdjęcia z 23/24 czerwca. Kolejne – stan z 29 czerwca ukazujący zakrzaczenie koryt.

Fot. Iwona Grzebyk-Dulak 

Reklama