Miasto Gorlice walczy z ,,betonozą” na swoim rynku

Miasto Gorlice walczy z ,,betonozą” na swoim rynku

Wiele polskich miast, decydując się na rewitalizację rynków, parków i skwerów, zapomina o tym, jak ważna jest zieleń. W efekcie otrzymujemy ,,nowoczesne” betonowe place, które nie dają schronienia przed słońcem, czy deszczem i nie są wybierane przez mieszkańców jako miejsca odpoczynku i spotkań. Podobnie jest w Gorlicach, gdzie trwają starania o zniwelowanie tak zwanej ,,betonozy”.

Na początku listopada na gorlickim rynku trwało nasadzanie drzew. Mają one ,,upiększyć” plac, pozwolić wiosną na cieszenie się zielenią w środku miasta, ale też dawać cień, który zachęcać będzie do odpoczynku – a to wszystko przy niskim nakładzie finansowym.

W podwójnych skrzyniach zasadzono 11 głogów oraz jednoroczne kwiaty kwitnące. Nad Pawilonem Historii Miasta znalazły się 4 magnolie, a na drugiej płycie rynku – 5 klonów czerwonych.

– Nowe nasadzenia mają na celu zniwelowanie obecnej „betonozy” powstałej w skutek rewitalizacji Rynku. Część drzew zasadzonych zostało w donicach – jest to pewien kompromis. Zasadzenie ich w ziemi bezpośrednio na płycie Rynku, wiązałoby się z jej gruntowną modernizacją, ze względu na rozbudowane sieci podziemne oraz sposób wykonania rewitalizacji. Takie prace pociągnęłyby za sobą bardzo wysokie koszty – wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Miasta Gorlice.

Jak zaznaczają, z czasem donice staną się za małe dla systemu korzeniowego posadzonych drzewek. Wtedy rośliny będą zastąpione nowymi, a starsze drzewka trafią w inne miejsca w mieście.

fot. UM Gorlice

Czytaj też: Dyplomowany Mikołaj? Podaruj ogrom radości dzieciakom, które walczą każdego dnia

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.