Metamorfoza sądeckiego skansenu za 3 miliony

Metamorfoza sądeckiego skansenu za 3 miliony

Ponad 3 miliony złotych zostaną przeznaczone na renowację Sądeckiego Parku Etnograficznego. Remont obejmie blisko 26 budynków. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2018 roku.
Remontu i konserwacji wnętrz wymagają budynki w sektorze góralskim i lachowskim.
 – O kompleksowej konserwacji rozmawialiśmy już od kilkunastu lat. To będzie wielka konserwacja budynków skansenowskich, w tym kościoła z Łososiny Dolnej. Odbędzie się także konserwacja Dworu z Rdzawy – mówi Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
– Obok budynków skansenowskich do konserwacji zakwalifikowaliśmy również jeden z najciekawszych obiektów w Małopolsce, pochodzący z kościoła, który jeszcze czeka na odtworzenie, czyli XVI-wiecznego kościoła z Cerekwi koło Bochni. Musimy go odrestaurować. Chcemy przede wszystkim pokazać element wnętrza tego kościoła – jedną z najpiękniejszych chrzcielnic manierystycznych pochodzących z wieku XVI. Obiekt ten podlega w tej chwili konserwacji – dodaje dyrektor Ślusarek.

Prace w tym największym małopolskim skansenie potrwają do końca przyszłego roku. W związku tym przez dwa najbliższe sezony skansen będzie można zwiedzać tylko z przewodnikiem, a nie jak było to do tej pory indywidualnie. Pieniądze na konserwację zabytków pochodzą z Unii Europejskiej, województwa małopolskiego i z budżetu sądeckiego muzeum.

 – Sądecki skansen jest największy na terenie Małopolski. Został założony ponad 40 lat temu i wymaga liftingu. Muzeum sądeckie zdobyło fundusze europejskie, które są do dyspozycji województwa, dokładnie 3 miliony, 200 tys. zł – mówi Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
W związku z pracami zmianie ulegnie tryb zwiedzania.
– Musimy teraz w trochę inny sposób udostępniać nasz skansen, przynajmniej w tym sezonie.Do tej pory skansen można było zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikami. Od 2 maja się to zmieni. Teraz wejścia na teren skansenu będą możliwe tylko z przewodnikami, o poszczególnych godzinach – mówi Sławomir Czop, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
– Nie zamykamy przestrzeni Skansenu, ale częściowo musimy ograniczyć do zwiedzania pewne jego obszary. Chodzi o bezpieczeństwo odwiedzających – dodaje.
Wkrótce odbędzie się także otwarcie sezonu w skansenie.
– W tym roku z imprezami przenosimy się ze wsi do miasta. 1 maja będzie Majówka na rozpoczęcie sezonu w Miasteczku Galicyjskim. Będą pokazy rzemiosł, kiermasz, warsztaty filcowania, warsztaty drukarskie, garncarskie, koncerty – mówi Barbara Romańska, kierownik Działu Etnograficznego nowosądeckiego muzeum.

Fot. Z arch. Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, UM NS.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama