Matki nie powinny wychodzić na spacer z dziećmi, bo bezdzietne będą czuć się gorsze?

Tytułowe pytanie może zaskoczyć w kontekście listy „100 firm napędzających sądecką gospodarkę”, którą „Dobry Tygodnik Sądecki” opublikuje w najnowszym wydaniu gazety. O niej rozmawiamy z ks. Wojciechem Węgrzyniakiem, autorem nowej książki sądeckiego wydawnictwa RTCK (Rób To Co Kochasz) „Bogaty katolik”.

– Lista „100 firm napędzających sądecką gospodarkę” budzi emocje. Obok pozytywnych nie brakuje komentarzy, że to inicjatywa, która rodzi zazdrość, pokazuje dysproporcję między biednymi a bogatymi. Zdaniem księdza warto publikować tego typu zestawienia?

– Od razu przyszło mi skojarzenie z rankingami uczelni. Mielibyśmy zabronić takich zestawień, bo to budzi zazdrość? Bez sensu. Moglibyśmy zapytać też, po co ogłaszać, który sportowiec jest lepszy? Rankingi pokazują po prostu, w jakim jesteśmy miejscu. Bycie na pierwszym czy ostatnim w takim zestawieniu wcale przecież nie deprecjonuje pracowników firm czy studentów uczelni. Do rankingów trzeba podejść z dystansem, bo to dobra rzecz. Oczywiście na jednych zadziałają mobilizująco, będą chcieć pracować więcej, by uzyskać lepszy wynik, na drugich budująco, bo stwierdzą: „Moje lata pracy się opłaciły. Ktoś mnie zauważył”. A jak w kimś wzbudzi zazdrość, to powinien zadać sobie pytanie o swoje podejście do biznesu, do pracy. Czemu zamiast na tych aspektach, skupia się na zazdrości? To tak jakby powiedzieć kobiecie, że nie może się ładnie ubrać, bo inne będą jej zazdrościć, albo matce, że nie może pójść z dzieckiem na spacer, bo osoby, które nie mają dzieci, będą mieć poczucie, że są gorsze. Nie dajmy się zwariować.

– Chcemy mieć więcej, chcemy być wyżej w rankingach. Pragnienie bogacenia się jest złe? Czy powinniśmy mieć tyle, ile nam wystarcza?

Chcesz poznać odpowiedź na to pytanie? Koniecznie sięgnij po najbliższy numer DTS, gdzie publikujemy całą rozmowę z ks. Wojciechem Węgrzyniakiem.

Fot. Dorota Czoch/Arch. RTCK

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.