Masz pręgierz w smartfonie

Masz pręgierz w smartfonie

Kazimierz Fałowski

Przywiązanego do pręgierza miejskiego ktoś opluje, ktoś zwyzywa i pójdzie dalej. Współczesne pręgierze mają dla piętnowanych znacznie mniej litości. Kazimierz Fałowski skomentował pomysł postawienia na rynku w Muszynie pręgierza. Słup służący przed wiekami do wymierzania publicznych kar, został dzisiaj skutecznie zastąpiony elektroniczną wersją powszechnego napiętnowania.

Rynek w Muszynie
Rynek w Muszynie

W połowie czerwca planowane jest otwarcie w Muszynie nowego ratusza, a tuż obok niego postawienie pręgierza miejskiego. Kto nie pamięta z lekcji historii, przypominamy, że w dawnych czasach do pręgierza przywiązywało różnego rodzaju winowajców. Wystawienie w ten sposób na widok publiczny miało ich okryć hańbą i poddać publicznemu napiętnowaniu.

W Muszynie pręgierz ma być jedną z atrakcji turystycznych, a przywiązywani będą ochotnicy i tylko z własnej woli: – Jeśli ktoś będzie miał wielką potrzebę, a przy tym będzie usilnie prosił, może być na chwilę umieszczony w dybach, przykuty do miejskiego pręgierza lub zamknięty w więzieniu – rekomenduje nową atrakcję uzdrowiska burmistrz Jan Golba.

Pomysł przywrócenia miejskiego pręgierza skomentował w Regionalnej Telewizji Kablowej Kazimierz Fałowski. Były kandydat na prezydenta Nowego Sącza w programie „Nasze trzy grosze” powiedział m.in.:

W dzisiejszych czasach nie potrzeba już pręgierzy pod ratuszami. Skuteczny pręgierz działa w mediach elektronicznych i społecznościowych. To jest dużo gorsza wersja napiętnowania niż przywiązanie do pręgierza na jakimkolwiek rynku. Tam może przejdzie kilka osób, popatrzy, ktoś splunie, ktoś powyzywa i tyle. Obecnie, jeśli kogoś przywiążą do medialnego pręgierza, to koniec, nie ma litości…”

Najbliższe pręgierze miejskie, oprócz Muszyny, znajdują się m.in. w Poznaniu i Szydłowcu. Najbliższy pręgierz medialny masz w swoim smartfonie.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.