Marsz Sybiraków znowu przejdzie przez Nowy Sącz

Marsz Sybiraków znowu przejdzie przez Nowy Sącz

Już jutro – 12 kwietnia Nowosądecki Marsz Sybiraków. Po raz 14. organizuje go Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, który do udziału w marszu zaprasza wszystkich mieszkańców regionu. Wydarzenie wraca po trzech latach przerwy.

Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków po raz pierwszy został zorganizowany 13 kwietnia 2005r., w trzecią rocznicę nadania Zespołowi Szkół nr 2 imienia Patrona. Kwietniowa data ma również znaczenie symboliczne. Upamiętnia bowiem drugą masową wywózkę Polaków na Sybir oraz Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Tegoroczny marsz wyruszy o godzinie 10.00 spod „Białego Klasztoru”. Wcześniej, bo o godzinie 9.15, w kościele odbędzie się nabożeństwo. Uczestnicy pochodu przejdą ulicami Klasztorną i Rejtana na cmentarz komunalny, aby pod pomnikiem Sybiraków złożyć kwiaty i uczcić pamięć poległych.

Mamy okres bardzo szczególny. Dwa lata nie organizowaliśmy marszu ze względu na pandemię. Wcześniej – przez strajk nauczycieli – też nam się to nie udało. Dlatego bardzo się cieszymy, że w tym roku wreszcie będziemy mogli go zorganizować – mówi Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu.

W marszu wezmą udział między innymi uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół nr 2. Będą też sybiracy, którzy mieszkają w Nowym Sączu i którzy razem ze szkolną społecznością będą obchodzić okrągłą rocznicę nadania szkole imienia.

Jest to też święto szkoły. Obchodzimy w tym dniu 20. rocznicę nadania szkole imienia Sybiraków. Będą z nami również oni. Bardzo się cieszymy, że zdrowie im pozwoli na to, żeby z nami w tym marszu uczestniczyć – mówi Sławomir Szczerkowski.

W tym dniu chcemy się też pochylić nad tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, bo jesteśmy tym wszyscy głęboko poruszeni. Oglądając obrazki, które do nas docierają przez media, widzimy na żywo to co opowiadali nam sybiracy na naszych zajęciach, na marszach – dodaje Szczerkowski. Dlatego chcemy ten marsz poświecić również ofiarom wojny na Ukrainie. Tematyka sybiracka z tym co się tam dzieje jest bardzo głęboko związana.

W uroczystościach weźmie też udział Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, a także pododdziały honorowe pograniczników i sądeckich „Strzelców”. Po apelu poległych zostanie oddana salwa honorowa.

Do udziału w marszu zapraszamy również wszystkich mieszkańców Nowego Sącza i regionu, którym pamięć o sybirakach leży na sercu i którzy w tym dniu chcieliby tę pamięć uczcić razem z nami – mówi Szczerkowski.

Marsz swoim patronatem objął prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, a także komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu Stanisław Laciuga.

fot. archiwum dts24

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.