Wernisaż wystawy In vino veritas

Wernisaż wystawy In vino veritas

Ponad 60 przedmiotów z miedzi lub cyny – zdobione reliefy o tematyce winiarskiej gromadzonych od 20 lat przez sądeczanina Macieja Kryja złożyło się na wystawę In vino Veritas, która została otwarta w niedzielę 10 kwietnia w Galerii ratusza Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu.

Zebranych na wernisażu gości przywitał wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Sławomir Czop.

– Jest to wyjątkowa, nieco inna forma artystyczna. Prace wykonane są w metalu: z miedzi, z cyny. Pan Maciej Kryj ma od jakiegoś czasu okazję współpracować z naszym muzeum w ramach projektu Muzea Domowe. Cała kolekcja, którą pan Maciej ma u siebie nadaje się na pewnego rodzaju muzeum – mówił.

– Od kilku lat w naszym muzeum realizujemy projekt Muzea Domowe. W tamtym roku w ramach tego projektu mieliśmy w Domu Gotyckim wystawę prac Antoniego Rząsy, tym razem pokazujemy kolekcję pana Macieja Kryja – mówiła kustosz wystawy, historyk Beata Wierzbicka.

– Pan Maciej ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą, zajmował się złotnictwem. Uczestniczył w wielu wystawach związanych z prezentacją wyrobów jubilerskich. Oprócz tego na co dzień zajmuje się kowalstwem oraz ślusarstwem artystycznym, wykonuje meble – stoły, krzesła, kwietniki, a także unikatowe lampy, których akurat na naszej wystawie nie mamy. Na wystawę wybraliśmy kolekcję reliefów winiarskich, jest ona podzielona tematycznie. Zaczynamy od zbiorów winogron, produkcji wina, handel a następnie degustację wina i biesiadowanie – dodała.

Wystawa In vino Veritas to zaledwie wycinek całej kolekcji, która jest największą tego typu kolekcją w Polsce.

– A bardzo możliwe, że nawet i w Europie. W swoim domu mam około 130-140 winiarskich przedmiotów. Moja pasja wzięła się z zamiłowania do wina. Ale przyznam też, że zawsze lubiłem stare, zabytkowe rzeczy. Często myślami wracam do domu mojej babci, który był pełen pięknych przedmiotów. Moja kolekcja jest z pewnością unikatowa – mówił kolekcjoner, który przedmioty związane z winem zbiera od ponad 20 lat.

Wystawę In vino veritas można oglądać w godzinach otwarcia ekspozycji do 28 sierpnia 2022 r.

Płaskorzeźby wykonane są na talerzach i płytach metalowych, oprawionych w ramy oraz na kielichach i karafkach przeznaczonych do picia i podawania wina. Reliefy ukazują proces wyrobu wina – uprawę i zbiór winogron oraz leżakowanie w beczkach, a także testowanie i spożywanie trunku. W scenach rodzajowych z winnic, karczm i piwnic zwracają uwagę stroje uczestników biesiad z okresu od XVI do XIX wieku. Niektóre sceny są kopiami w cynie słynnych dzieł malarskich, a ich poziom artystyczny świadczy o wysokich umiejętnościach rzeźbiarzy.

Fot. Agnieszka Małecka

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.