Wernisaż wystawy In vino veritas

Wernisaż wystawy In vino veritas

Ponad 60 przedmiotów z miedzi lub cyny – zdobione reliefy o tematyce winiarskiej gromadzonych od 20 lat przez sądeczanina Macieja Kryja złożyło się na wystawę In vino Veritas, która została otwarta w niedzielę 10 kwietnia w Galerii ratusza Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu.

Zebranych na wernisażu gości przywitał wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Sławomir Czop.

– Jest to wyjątkowa, nieco inna forma artystyczna. Prace wykonane są w metalu: z miedzi, z cyny. Pan Maciej Kryj ma od jakiegoś czasu okazję współpracować z naszym muzeum w ramach projektu Muzea Domowe. Cała kolekcja, którą pan Maciej ma u siebie nadaje się na pewnego rodzaju muzeum – mówił.

– Od kilku lat w naszym muzeum realizujemy projekt Muzea Domowe. W tamtym roku w ramach tego projektu mieliśmy w Domu Gotyckim wystawę prac Antoniego Rząsy, tym razem pokazujemy kolekcję pana Macieja Kryja – mówiła kustosz wystawy, historyk Beata Wierzbicka.

– Pan Maciej ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą, zajmował się złotnictwem. Uczestniczył w wielu wystawach związanych z prezentacją wyrobów jubilerskich. Oprócz tego na co dzień zajmuje się kowalstwem oraz ślusarstwem artystycznym, wykonuje meble – stoły, krzesła, kwietniki, a także unikatowe lampy, których akurat na naszej wystawie nie mamy. Na wystawę wybraliśmy kolekcję reliefów winiarskich, jest ona podzielona tematycznie. Zaczynamy od zbiorów winogron, produkcji wina, handel a następnie degustację wina i biesiadowanie – dodała.

Wystawa In vino Veritas to zaledwie wycinek całej kolekcji, która jest największą tego typu kolekcją w Polsce.

– A bardzo możliwe, że nawet i w Europie. W swoim domu mam około 130-140 winiarskich przedmiotów. Moja pasja wzięła się z zamiłowania do wina. Ale przyznam też, że zawsze lubiłem stare, zabytkowe rzeczy. Często myślami wracam do domu mojej babci, który był pełen pięknych przedmiotów. Moja kolekcja jest z pewnością unikatowa – mówił kolekcjoner, który przedmioty związane z winem zbiera od ponad 20 lat.

Wystawę In vino veritas można oglądać w godzinach otwarcia ekspozycji do 28 sierpnia 2022 r.

Płaskorzeźby wykonane są na talerzach i płytach metalowych, oprawionych w ramy oraz na kielichach i karafkach przeznaczonych do picia i podawania wina. Reliefy ukazują proces wyrobu wina – uprawę i zbiór winogron oraz leżakowanie w beczkach, a także testowanie i spożywanie trunku. W scenach rodzajowych z winnic, karczm i piwnic zwracają uwagę stroje uczestników biesiad z okresu od XVI do XIX wieku. Niektóre sceny są kopiami w cynie słynnych dzieł malarskich, a ich poziom artystyczny świadczy o wysokich umiejętnościach rzeźbiarzy.

Fot. Agnieszka Małecka

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama