Mamy rondo prof. dr Carla Mengera

Mamy rondo prof. dr Carla Mengera

We wtorek 23.02.2021 Nowy Sącz wzbogacił się o nowego patrona, nowego ronda u zbiegu ulic Barskiej, Sucharskiego i Hallera. Do teraz nosi nazwę Rondo Carla Mengera.

W sierpniu ubiegłego roku grupa działaczy podjęła inicjatywę o objęciu patronatem jednego z nowosądeckich skrzyżowań. W efekcie zbiórki podpisów pod petycją rondo zostało nazwane imieniem Carla Mengera – urodzonego w Nowym Sączu wybitnego ekonomisty, twórcy tzw. szkoły austriackiej. Carl Menger stał się także patronem projektu społecznego „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość”, organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu, Wyższą Szkołę Biznesu – National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Orion.

– Od pół roku staramy się aby Carl Menger został godnie upamiętniony w Nowym Sączu. – mówił Krzysztof Rzońca inicjator przedsięwzięcia. – Udało się nam nazwać część miejską, rondo, imieniem tego wybitnego ekonomisty. Zdajemy sobie sprawę ze sprawy najważniejszej, że wkład intelektualny, edukacja, to jest coś, co jest najważniejsze dla nas. Dlatego wiemy, że nie te pomniki, stworzone ze spiżu, tylko w ludzkich umysłach są najważniejsze.

– Dzisiaj mamy wyjątkowy dzień, 23 lutego, bo przed 181 lat,y tutaj w Nowym Sączu przyszedł na świat Carl Menger. – dodał Mikołaj Pisarski prezes Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa. – Dał się poznać w historii jako twórca tzw. rewolucji marginalistycznej. O tej rewolucji uczą się studenci na każdym uniwersytecie, na całym świecie. Niestety świadomość tego, że jego związki z Polską są istotne, ponieważ nie tylko urodził się i dorastał w Nowym Sączu, ale też swój doktorat obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim, wciąż jest moim zdaniem niesatysfakcjonująca. Carl Menger urodził się w Nowym Sączu, ale był austriackim ekonomistą i twórcą austriackiej szkoły ekonomii. Pracę Mengera kontynuowali jego uczniowie, z których najbardziej znani to Eugen von Böhm-Bawerk i Friedrich von Wieser. W tym roku przypada setna rocznica śmierci Carla Mengera, mija także 150 lat od wydania jego najwybitniejszego dzieła – Zasady Ekonomii. Dlatego pojawiła się taka propozycja uczczenia jego pamięci.

– WSB razem z PWSZ oraz Stowarzyszeniem Orion organizuje już IX edycję konkursu „Włącz myślenie, postaw na przedsiębiorczość” – dodał rektor WSB w Nowym Sączu dr Dariusz Woźniak. – W tym roku postanowiliśmy, aby patronem był ktoś związany z Nowym Sączem, z przedsiębiorczością, ktoś taki jak Carl Menger. Sądecczyzna słynie i na przedsiębiorczości stoi. To stąd pochodzą ikony polskiej gospodarki. Tym konkursem chcemy zwrócić uwagę młodych ludzi na przedsiębiorczość. Im więcej będzie takich osób, tym bardziej świetlista jest przyszłość polskiej ekonomii.

– O tej postaci na Sądecczyźnie wiedzieliśmy bardzo mało, do niedawna to były tylko szczątkowe informacje – mówił poseł RP, prezes Stowarzyszenia Orion Patryk Wicher. – Dzisiaj materializujemy przywracanie pamięci imienia Carla Mengera, który był postacią wybitną. Żył w trudnych czasach i takie miał życie. Mama pochodziła z Czech, ojciec z Niemiec, a urodzony w Nowym Sączu. Warto wiedzieć, że już w wieku 33 lat został profesorem Uniwersytetu Wiedeńskiego. Ale on się urodził tu nad Kamienicą i Dunajcem, na Sądecczyźnie, regionie multikulturowym. Tutaj się kształtował jako człowiek wśród Czechów, Słowaków, Niemców, Węgrów i Polaków. Ziemia Sądecka wydała wielu wielkich ludzi od wojskowych, po literatów, naukowców, ekonomistów, przedsiębiorców, polityków, itd…Stąd poszukiwania informacji o takich ludziach. Powiem, że udało się odnaleźć metrykę chrztu w archiwach Bazyliki Św. Małgorzaty, właśnie Carla Mengera. Mamy kolejnego sądeczanina, którym możemy i powinniśmy się szczycić. W dziedzinie ekonomii osiągnął tak dużo, jak tylko człowiek może osiągnąć. Gdyby w tamtych latach była nagroda Nobla z pewnością byłby jednym z pierwszych laureatów.

Reklama