Ludzie „Solidarności” wspomnieli drogę do wolności. Po 40 latach Moskwę zastąpili nowymi przeciwnikami: Berlinem i Brukselą

Ludzie „Solidarności” wspomnieli drogę do wolności. Po 40 latach Moskwę zastąpili nowymi przeciwnikami: Berlinem i Brukselą

Ludzie „Solidarności” z Nowego Sącza upamiętnili 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych oraz powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Była msza święta w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej i dużo kwiatów, które otuliły granitowy obelisk przypominający sądeczanom motto związkowców wypowiedziane przez św. Jana Pawła II: „Solidarność to znaczy jeden i drugi (…) nigdy jeden przeciw drugiemu”.

Cztery dekady temu „Solidarność” wywalczyła Polakom wolność. 31 sierpnia 1980 r., o 17. w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisano porozumienie między komisją rządową, a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski. Pokojowy bunt doprowadził do zgody władz na powstanie niezależnych związków zawodowych, a porozumienia sierpniowe stały się wyłomem w ówczesnym  systemie politycznym. Delegacja rządowa zgodziła się wówczas nie tylko na funkcjonowanie niezależnych związków, ale i na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, na transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radio i na ograniczenie cenzury.

O co i z kim walczy NSZZ „Solidarność” dziś, w Polsce, w której można strajkować, w której nie ma cenzury, w Europie bez kolejek do odprawy paszportowej na przejściach granicznych?

Odpowiedzi można szukać na transparencie, który sądeccy związkowcy – seniorzy przynieśli pod obelisk. Widniał na nim napis: „Dawniej Moskwa, dzisiaj Berlin i Bruksela suwerenność nam zabiera”.

 

zdjęcia: FB Patryk Wicher & prtscr z filmu:

Czytaj też:

Emilia walczy o życie. Niepoprawni Optymiści powalczą o radość Emilii

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama