Losy szkoły w Łyczanej przesądzone. Zadecydowało kuratorium

Kuratorium Oświaty wydało opinię w sprawie Szkoły Podstawowej w Łyczanej. Najmniejsza placówka w gminie będzie działać tylko do końca roku szkolnego. We wrześniu uczniowie znajdą się w obwodzie szkoły w Korzennej, a do ich dyspozycji będzie transport wraz z opieką.

W 100-letnim, drewnianym budynku uczy się obecnie 14 dzieci w szkole podstawowej oraz 9 – w oddziale przedszkolnym.

Przypomnijmy, że w lutym radni gminy podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji placówki, zgodnie z postanowieniem wcześniejszego zebrania wiejskiego. W obronie szkoły stanęła grupa rodziców, mieszkańców, a nawet mieszkający w Łyczanej arcybiskup. Do Kuratorium Oświaty trafił list podpisany przez 67 osób, w którym przytoczono liczne argumenty przemawiające za dalszym działaniem szkoły.

Obszerny artykuł na ten temat TUTAJ.

Ostatecznie losy łyczańskiej placówki znalazły się w rękach Kuratora Oświaty. 19 marca szkołę odwiedziła Halina Cimer, małopolski wicekurator, wraz z przedstawicielami sądeckiej delegatury kuratorium. W spotkaniu uczestniczyli zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy zamknięcia placówki. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ. Wtedy jednak nie było jeszcze wiadomo, jakie stanowisko obejmie kuratorium.

Dziś na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Gminy Korzenna pojawiła się informacja, że Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty zgodziła się na likwidację szkoły.

W uzasadnieniu wspomniała między innymi o niewystarczających warunkach lokalowych, braku pracowni przedmiotowych i sali gimnastycznej. Stan techniczny budynku też nie jest dobry. ,,Ekspertyza techniczna wskazuje na konieczność kapitalnego remontu lub wybudowania od podstaw według nowej dokumentacji projektowej.” – czytamy w piśmie adresowanym do wójta Gminy Korzenna. Kolejnym z argumentów są prognozy demograficzne, które nie przewidują zwiększenia liczby dzieci w szkole.

Początek wakacji będzie zatem jednocześnie końcem Szkoły Podstawowej w Łyczanej, która funkcjonowała ponad 100 lat.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.