Los deklaracji anty-LGBT przesądzony. Małopolscy radni zadecydowali

Flaga LGBT i deklaracja

„Deklaracja w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych” została uchylona podczas dzisiejszej (27 września) sesji sejmiku województwa. „Za” było 16 radnych – w tym dwóch z naszego regionu.

Aby uchylić kontrowersyjną deklarację, radni musieli przyjąć nową, w sprawie uchylenia tej z kwietnia 2019 roku. W przyjętym dziś dokumencie znalazł się m.in. taki zapis:

Uznajemy, że każdy mieszkaniec Małopolski, każdy gość nas odwiedzający, ma prawo czuć się u nas wolnym i równym wobec prawa, korzystając w tym zakresie z pełnej ochrony prawnej. Dlatego deklarujemy, że Samorząd Województwa Małopolskiego w swoich działaniach będzie sprzeciwiał się wszelkim przejawom dyskryminacji kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny.

Za uchyleniem deklaracji anty-LGBT zagłosowało 16 radnych, w tym Stanisław Pasoń (PSL) i Piotr Lachowicz (KO). Przeciw zagłosowało 7 osób, 1 osoba była nieobecna, a 15 radnych wstrzymało się od głosu. W tej ostatniej grupie znalazło się czterech radnych reprezentujących nasz region: Grzegorz Biedroń (PiS), Jadwiga Wójtowicz (PiS), Marta Mordarska (PiS) i Witold Kozłowski (PiS).

Cieszę się ze zwycięstwa rozsądku i naszej tradycyjnej tolerancji. Dziękuję autorom projektu z Klubu „Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska”, Klubowi Radnych PSL oraz Panu Tomaszowi Urynowiczowi, który z tego powodu stracił stanowisko Wicemarszałka Małopolski. Podkreślenia wymaga fakt, iż szanując wniosek części koleżanek i kolegów z PiS do treści uchwały dodaliśmy zapisy dotyczące rodziny jako fundamentu ustroju społecznego państwa – skomentował na swoim facebookowym profilu radny Piotr Lachowicz.

I rzeczywiście, w nowym dokumencie radni deklarują wsparcie każdej małopolskiej rodziny, a także że będą stali na straży przestrzegania konstytucyjnych praw rodziny.

– Hasło „Wolność, Równość, Demokracja” nie stoi w sprzeczności z hasłem „Bóg, Honor i Ojczyzna” – dodaje radny Lachowicz.

Małopolsce groziła utrata pieniędzy

Przypomnijmy – 19 sierpnia radnym nie udało się uchylić „Deklaracji w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych”, przyjętej 29 kwietnia 2019 roku. Informowaliśmy o tym TUTAJ. Nad naszym województwem zawisła realna groźba utraty środków z unijnego programu React-EU. 3 września Marszałek Województwa Małopolskiego dostał pismo od Komisji Europejskiej, z którego wynikało, że dopóki dyskryminująca deklaracja nie zostanie uchylona, wypłata środków z programu pozostaje wstrzymana (więcej informacji TUTAJ).

Wycofanie się z deklaracji anty-LGBT, uznanie, że deklaracja ta łamie prawa człowieka, dyskryminuje – to krok pierwszy. Cieszę się, że po dwóch latach od jej uchwalenia, sejmik decyduje się na jej uchylenie. To także efekt działania wielu obywateli i obywatelek, walczących o równość dla nas wszystkich – mówiła podczas dzisiejszej sesji sejmiku posłanka Daria Gosek-Popiołek z krakowskiego okręgu wyborczego.

– Zdaję sobie sprawę, że dla wielu z was argumentem nie była godność ludzi, a argument finansowy i warunki stawiane przez Komisję Europejską. Ale tak jak nienawiść zaczyna się od słów, tak samo od słów zaczynać się może rzeczywista równość i tolerancja. I mam nadzieje, że tak będzie właśnie teraz – dodała posłanka Gosek-Popiołek.

Pełna treść nowo przyjętej deklaracji, którą kilka dni temu opublikował na Twitterze radny Krzysztof Nowak (KO) znajduje się poniżej.

fot. ilustr. canva.com

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.