Los deklaracji anty-LGBT przesądzony. Małopolscy radni zadecydowali

Los deklaracji anty-LGBT przesądzony. Małopolscy radni zadecydowali

Flaga LGBT i deklaracja

„Deklaracja w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych” została uchylona podczas dzisiejszej (27 września) sesji sejmiku województwa. „Za” było 16 radnych – w tym dwóch z naszego regionu.

Aby uchylić kontrowersyjną deklarację, radni musieli przyjąć nową, w sprawie uchylenia tej z kwietnia 2019 roku. W przyjętym dziś dokumencie znalazł się m.in. taki zapis:

Uznajemy, że każdy mieszkaniec Małopolski, każdy gość nas odwiedzający, ma prawo czuć się u nas wolnym i równym wobec prawa, korzystając w tym zakresie z pełnej ochrony prawnej. Dlatego deklarujemy, że Samorząd Województwa Małopolskiego w swoich działaniach będzie sprzeciwiał się wszelkim przejawom dyskryminacji kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny.

Za uchyleniem deklaracji anty-LGBT zagłosowało 16 radnych, w tym Stanisław Pasoń (PSL) i Piotr Lachowicz (KO). Przeciw zagłosowało 7 osób, 1 osoba była nieobecna, a 15 radnych wstrzymało się od głosu. W tej ostatniej grupie znalazło się czterech radnych reprezentujących nasz region: Grzegorz Biedroń (PiS), Jadwiga Wójtowicz (PiS), Marta Mordarska (PiS) i Witold Kozłowski (PiS).

Cieszę się ze zwycięstwa rozsądku i naszej tradycyjnej tolerancji. Dziękuję autorom projektu z Klubu „Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska”, Klubowi Radnych PSL oraz Panu Tomaszowi Urynowiczowi, który z tego powodu stracił stanowisko Wicemarszałka Małopolski. Podkreślenia wymaga fakt, iż szanując wniosek części koleżanek i kolegów z PiS do treści uchwały dodaliśmy zapisy dotyczące rodziny jako fundamentu ustroju społecznego państwa – skomentował na swoim facebookowym profilu radny Piotr Lachowicz.

I rzeczywiście, w nowym dokumencie radni deklarują wsparcie każdej małopolskiej rodziny, a także że będą stali na straży przestrzegania konstytucyjnych praw rodziny.

– Hasło „Wolność, Równość, Demokracja” nie stoi w sprzeczności z hasłem „Bóg, Honor i Ojczyzna” – dodaje radny Lachowicz.

Małopolsce groziła utrata pieniędzy

Przypomnijmy – 19 sierpnia radnym nie udało się uchylić „Deklaracji w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych”, przyjętej 29 kwietnia 2019 roku. Informowaliśmy o tym TUTAJ. Nad naszym województwem zawisła realna groźba utraty środków z unijnego programu React-EU. 3 września Marszałek Województwa Małopolskiego dostał pismo od Komisji Europejskiej, z którego wynikało, że dopóki dyskryminująca deklaracja nie zostanie uchylona, wypłata środków z programu pozostaje wstrzymana (więcej informacji TUTAJ).

Wycofanie się z deklaracji anty-LGBT, uznanie, że deklaracja ta łamie prawa człowieka, dyskryminuje – to krok pierwszy. Cieszę się, że po dwóch latach od jej uchwalenia, sejmik decyduje się na jej uchylenie. To także efekt działania wielu obywateli i obywatelek, walczących o równość dla nas wszystkich – mówiła podczas dzisiejszej sesji sejmiku posłanka Daria Gosek-Popiołek z krakowskiego okręgu wyborczego.

– Zdaję sobie sprawę, że dla wielu z was argumentem nie była godność ludzi, a argument finansowy i warunki stawiane przez Komisję Europejską. Ale tak jak nienawiść zaczyna się od słów, tak samo od słów zaczynać się może rzeczywista równość i tolerancja. I mam nadzieje, że tak będzie właśnie teraz – dodała posłanka Gosek-Popiołek.

Pełna treść nowo przyjętej deklaracji, którą kilka dni temu opublikował na Twitterze radny Krzysztof Nowak (KO) znajduje się poniżej.

fot. ilustr. canva.com

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama