List otwarty młodzieży sądeckiej do Prezydenta Ludomira Handzla

List otwarty młodzieży sądeckiej do Prezydenta Ludomira Handzla

PleNEAR

Nowy Sącz, 15 kwietnia 2024 r.

Zespół projektu społecznego „PleNEAR”

Sz.P.

Ludomir Handzel

Prezydent Miasta Nowego Sącza

Rada Miasta Nowego Sącza

Szanowni Państwo,

przede wszystkim gratulujemy wysokiego poparcia i zaufania wyborców w wyścigu o urząd Prezydenta Miasta Nowego Sącza oraz mandat Radnego Miasta Nowego Sącza. Wiedząc, że sprawy sądeckiej młodzieży są Państwu znane i bliskie, pragniemy podzielić się wnioskami z wielokrotnych spotkań w ramach inicjatywy społecznej „PleNEAR”. Poniżej przedstawiamy rezultaty wspólnego warsztatu podczas spotkania, które miało miejsce 15 lutego br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej.

Młodzi pragną swojej przestrzeni – miejsca, do którego mogą przyjść w wolnym czasie, po szkole. Gdzie mogą zagrać w gry planszowe, pouczyć się, kupić przekąski w automacie czy po prostu ze sobą porozmawiać. Wśród plenerowych miejsc interesujących młodych znajdują się przede wszystkim Planty czy Park Strzelecki. Brakuje tam jednak najzwyklejszej kawiarni – nawet niewielkiej, ale przytulnej przestrzeni to spędzania czasu. Ponadto wskazują na potrzebę estetycznego zaprojektowania terenów zielonych.

Pozytywnie oceniają wydarzenia takie jak “Zlot Foodtrucków”, lubią koncerty i festiwale – warto przypomnieć, jakim sukcesem okazały się Summer Sącz Festiwal czy Sądecki Hip Hop Festiwal. W ostatnich latach zainteresowaniem cieszył się również tzw. festiwal kolorów.

Chcieliby brać większy udział w życiu miasta, zostać dostrzeżeni – padła propozycja o forach politycznych, debatach, które mogliby śledzić. Zapraszają Radę Miasta do bliższej współpracy z Młodzieżową Radą Miasta. Pojawiła się również interesująca sugestia dotycząca zrzeszania przedstawicieli największych organizacji młodzieżowych, czyli takich związanych z ANS, WSB, Samorządami Szkolnymi czy innymi reprezentatywnymi grupami.

Podkreślono także konieczność większych nakładów promocyjnych m.in. w social mediach – łatwy dostęp do informacji, innowacyjne podejście do kontaktowania się z młodymi ludźmi.

Niech konkluzją dla tych postulatów będzie hasło zaprojektowane przez uczestników spotkania: “Przyszłość ma na imię Nowy Sącz”. Wierzymy, że powyższe ogólne myśli pomogą w wypracowaniu konkretnych rozwiązań dla naszego miasta.

My, maturzyści, jesteśmy właśnie tymi, którzy już teraz lub za kolejne za 5 lat podejmą decyzje o wyborze miejsca zamieszkania, wejdziemy na rynek pracy i zaczniemy układać nasze życie.

My, uczniowie sądeckich szkół, tu mieszkamy, spędzamy nasz wolny czas w kinach, kawiarniach, bibliotekach, parkach. Chcemy widzieć rozwój i szanse na to, że nigdy nie będziemy się tutaj nudzić.

Dnia 15 lutego spotkaliśmy się podczas wydarzenia “PleNEAR Poetycko”. Zestawiliśmy Tuwimowską Warszawę z Nowym Sączem widzianym naszymi oczami. Skończywszy część poetycką, przeszliśmy do meritum, czyli wyżej już wymienionych postulatów. Sam pomysł inicjatywy PleNEAR narodził się już

w wakacje wraz z organizacją Młodzieżowego Wieczoru Filmowego. Wówczas zebraliśmy na dziedzińcu Restauracji 88, niemal setkę młodzieży. Leżaki, pyszne jedzenie, wielki ekran, filmoznawca i luźna atmosfera – wszystko to dostępne dla każdego, nieodpłatnie, z myślą o naszej społeczności.

Na jesień przeprowadziliśmy ankietę pt. „Jak Sądeczanie oceniają ofertę wydarzeń kulturalnych skierowanych do młodzieży. Czy istnieje potrzeba organizacji tego typu wydarzeń?” To tam ujawniła się potrzeba większej liczby podobnych inicjatyw i gotowość młodzieży do zaangażowania się w tworzenie miasta naszych marzeń. Jednak te marzenia wymagają wsparcia decydentów i woli politycznej.

Celem napisania tego listu jest podzielenie się z Państwem informacjami na temat tego, co młodzi ludzie mają w głowach, czego szukają, czego oczekują i co jest dla nich najcenniejsze w ich otoczeniu. Wierzymy, że każdy z Państwa adresatów rozważy jego treść i finalnie zadziała ku włączeniu młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu Nowego Sącza. W załączeniu przekazujemy zarówno badanie oraz kilka zdjęć ze spotkań z młodzieżą.

Zespół projektowy PleNEAR

Jakub Janik

Zuzanna Maciuszek

Magdalena Koc

Konrad Chomoncik

Reklama