Lipnica Wielka: Muzyczny Dwór podniesie się z ruiny

Lipnica Wielka: Muzyczny Dwór podniesie się z ruiny

Dwór bez dachu, pełno gruzu wokół…. Tak teraz wygląda zabytek z Lipnicy Wielkiej. Już niebawem będzie to jedna z ciekawszych atrakcji gminy Korzenna. Prace remontowe mają zostać zakończone w sierpniu 2018 roku.

Jest powiedzenie „cudze chwalicie a swego nie znacie”. Tak jest właśnie z naszym dworem. Będzie kolejną wizytówką naszej gminy – mówi Anna Piotrowska, mieszkanka Lipnicy Wielkiej.

Obiekt po metamorfozie ma stać się „Dworem Muzycznym” czyli siedzibą dla lokalnych zespołów Lipniczanie i Mali Lipniczanie oraz zapleczem wszechstronnej działalności ośrodka kultury.Będą się tutaj odbywać warsztaty rzemieślnicze, koncerty, biesiady galicyjskie, szkolenia i konferencje, wystawy. Na poddaszu zostanie urządzony salonik dworski z przełomu XIX/XX wieku. Do dyspozycji turystów będą prezentacje multimedialne i usługi przewodnika w języku migowym.Wypięknieje także park dworski, gdzie powstanie plac zabaw, zamontowane zostaną ławki, oświetlenie i system monitoringu.Gminie udało się zdobyć dofinansowanie w kwocie 2,1 mln. na tę inwestycję.

 

Budowę dworu w Lipnicy Wielkiej rozpoczął ok. 1902 r Antoni Długoszowski, a dokończył jego syn –  Jan Kanty. W 1945 roku majątek rozparcelowano. W dworze mieściły się początkowo mieszkania pracowników PGR, potem spółdzielnia rolnicza, a następnie ośrodek zdrowia.

fot. Alicja Augustyn

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama