Limanowa walczy ze smogiem

Limanowa walczy ze smogiem

W Limanowej poziom stężeń zanieczyszczeń w powietrzu przekracza dopuszczalne normy. Tak wynika z odczytów zainstalowanego w mieście pyłomierza Krakowskiego Alarmu Smogowego. Urządzenie ma monitorować stan powietrza do 13 lutego. Pod koniec miesiąca limanowskie władze będą uruchamiać już własny czujnik pomiarowy. Tym razem będzie mobilny.

Pyłomierz Krakowskiego Alarmu Smogowego został zainstalowany w Limanowej na początku lutego. Mieszkańcy mogą zobaczyć w czasie rzeczywistym jak wygląda zanieczyszczenie pyłami, w tym pyłem PM 10.  Co godzinę nowe odczyty z urządzenia wyświetlają się na stronie internetowej magistratu.

– Wypożyczyliśmy czujnik aby sprawdzić skalę zanieczyszczeń i uświadomić mieszkańców o zagrożeniu. Analizy wskazują, że w niektórych godzinach w ciągu dnia przekroczenia zanieczyszczenia pyłowego sięgają nawet trzykrotności dopuszczalnej normy – mówi burmistrz Limanowej Władysław Bieda – jak widać z powietrzem w Limanowej nie jest najlepiej, dlatego jest ważne abyśmy w porę zaczęli pracować nad poprawieniem tego stanu

Pod koniec lutego miasto ma mieć zamontowane na stałe już swoje urządzenie do pomiaru jakości powietrza. Jego badania będą prowadzone w szerszym zakresie.

-Będziemy wiedzieli jakie jest stężenie dwutlenku węgla, tlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenku azotu, dwutlenku azotu, ozonu oraz pyłów zawieszonych – dodaje Władysław Bieda- Czujnik planujemy zamontować na samochodzie, który będzie ustawiany w różnych miejscach w Limanowej po to aby mieszkańcy mieli pełny obraz jak to zanieczyszczenie wygląda w całym  mieście.

Uzyskane dane mają być również publikowane na stronie urzędu miasta. To nie jest koniec działań. Miasto  powoli wdraża plan gospodarki niskoemisyjnej. Mieszkańcy będą mogli liczyć na dofinansowanie do wymiany kotłów na bardziej ekologiczne. Władze Limanowej liczą,  że uda się wymienić ponad trzysta pieców.

Chcemy aby w 150 budynkach mieszkalnych wymieniono kotły centralnego ogrzewania na gazowe,  w kolejnych 150 budynkach na kotły węglowe piątej generacji, które nie powodują takich zanieczyszczeń. Liczymy, że to wpłynie na poprawę jakości powietrza-podsumowuje burmistrz.

 

Monika Chrobak

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama