Leśnictwo. W sądeckich lasach przybyło głuszców

Leśnictwo. W sądeckich lasach przybyło głuszców

głuszec

W Paśmie Jaworzyny Krynickiej zamieszkała grupa 20 głuszców. To kolejny zakup leśników z Nadleśnictwa Nawojowa, którzy od ponad dekady starają się odbudować populację tego gatunku. Pochodzące z hodowli w Wiśle ptaki znajdują się na razie w wolierach, gdzie mają się przystosować do nowych warunków życia. Na przełomie września i października zostaną wypuszczone na wolność.

Walka o powrót głuszca

Śpiew głuszca zamilkł w Paśmie Jaworzyny Krynickiej na przełomie lat 70. i 80. To w tym okresie te ptaki niemal całkowicie wyginęły. W 2009 roku postanowiono podjąć walkę o przywrócenie sądeckim lasom dawnych mieszkańców. Do tej pory przywieziono ich około 200.

Takie są prawa natury, że nie każdy osobnik jest w stanie przeżyć. Na chwilę obecną szacujemy, że od 25 do 30 ptaków przetrwało. Część z nich żyje na terenie sąsiednich nadleśnictw: Piwniczna czy Stary Sącz. Z obserwacji i informacji z nadajników wiemy, że jedna kura powędrowała aż w Beskid Niski, czyli kawał drogi z miejsca, gdzie została wypuszczona – informuje Wojciech Kurzeja, nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa. – Liczymy, (…)

  Całość przeczytasz w najnowszym DTS – bezpłatnie pod linkiem:  

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama