Sądecka Mapa Rowerowa III: łemkowska wstążka po Ziemi Gorlickiej (09)

Sądecka Mapa Rowerowa III: łemkowska wstążka po Ziemi Gorlickiej (09)

Łosie – Bielanka – Nowica – Przysłop – Uście Gorlickie – Kwiatoń – Uście Gorlickie – Czarna – Brunary – Klimkówka

Rowerową pętlę wąskimi dróżkami wokół jeziora Klimkówka rozpoczynamy pod cerkwią Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łosiu (1810 r.) obok której można zwiedzić Zagrodę Maziarza. Ruszamy w stronę miejscowości Bielanka, gdzie robimy przystanek przy zabytkowej cerkwi drewnianej z 1753 r.

Kolejny przystanek robimy w Nowicy przy cerkwi pw. św. Paraskewy. Nieopodal cerkwi znajduje się warsztat gdzie tradycyjnymi łemkowskimi metodami wykonuje się drewniane łyżki. Tego miejsca nie sposób przeoczyć, bo przy drodze – naprzeciwko budynku starego sklepu pod numerem 24. – stoi wielka drewniana łyżka. Umieszczona tutaj tabliczka informuje, że „Nowica (łem. Нoвиця) – dawniej słynęła z tradycyjnego wyrobu drewnianych łyżek. Ostatni łyżkarze nie szczędzili sił tworząc ten pospolity przedmiot codziennego użytku, nadając mu indywidualne cechy. Posługując się tradycyjnymi, prostymi narzędziami, wprawnymi ruchami, potrafili bardzo szybko zamienić kawałek drewna w łyżkę, fach przekazywany z ojca na syna doprowadzili do perfekcji. Po II wojnie światowej drewniane łyżki stopniowo wyparły metalowe. Po dawnych tradycjach rzemieślniczych pozostały warsztaty, wspomnienia najstarszych łyżkarzy oraz próby reaktywacji tego unikalnego zawodu. Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”. 

Po „łyżkowym” przystanku ruszamy w drogę w kierunku miejscowości Przysłop, gdzie mamy drugi przystanek: przy cerkwi św. Michała Archanioła.

Trzecim będzie kościółek pw. Stanisława Biskupa w Uściu Gorlickim zaś czwartym – wyjątkowa perełka: cerkiew pw. św. Paraskewy w Kwiatoniu z XVII w, wpisana na listę zabytków UNESCO i uważana jest za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce.

Ponownie przez Uście Gorlickie kierujemy się do miejscowości Czarna, gdzie znajduje się cerkiew pw. św. Dimitra z 1764 r., a następnie do Brunar (cerkiew pw. św. Michała Archanioła z 1797 r.) . Teraz jedziemy złapać oddech pod zaporę w Klimkówce, utworzoną na rzece Ropa w 1994 roku i tym sposobem zamykamy pętlę liczącą około 50 km.

 

PRZEBIEG TRASY

Konrad Kiwior

 

PROJEKT ZREALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

 

Partnerem Sądeckiej Mapy Rowerowej jest:

Reklama