Lekarze dzielili się w Nowym Sączu opłatkiem i wiedzą na temat nowych metod leczenia raka

Lekarze dzielili się w Nowym Sączu opłatkiem i wiedzą na temat nowych metod leczenia raka

Od uczczenia  minutą ciszy pamięci Artura Puszki rozpoczęto Sądecki Opłatek Onkologiczny. To była już trzecia konferencja, podczas której lekarze specjaliści z Polski dzielą się swoim doświadczeniem w diagnozowaniu i zwalczaniu chorób nowotworowych. Jej pomysłodawcą był zmarły w tym roku dyrektor sądeckiego szpitala.

W piątek, 14 grudnia, specjaliści z zakresu ginekologii onkologicznej, chirurgi onkologicznej i radioterapii spotkali się w hotelu Beskid w Nowym Sączu na III Sądeckim Opłatku Onkologicznym, podczas którego dyskutowali m.in. o nowych metodach w leczeniu nowotworów. Lekarze nie mają złudzeń, że za kilka lat będzie to jednostka chorobowa, na którą zachorowalność i umieralność będzie najwyższa, dlatego stale poszukują rozwiązań, które pozwolą na skuteczne jej zwalczanie.

– Rak to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Wczesne rozpoznanie, operacja i systemowe leczenie nowotworu daje możliwość całkowitego wyleczenia – przyznaje lek. Joanna Streb, specjalista onkologii klinicznej, konsultant wojewódzki, która swój wykład poświęciła głównie sprawie leczenia raka jajników. – Możliwości leczenia są coraz lepsze, ale problem polega na tym, że pacjenci zgłaszają się do nas za późno – dodaje.

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs, konsultant krajowy ginekologii onkologicznej, który poprowadził Sądecki Opłatek Onkologiczny, potwierdza, że zachorowalność na nowotwory narządu rodnego systematycznie rośnie. Programy profilaktyczne dotyczące wykrywalności raka szyjki macicy choć dostępne, nie spełniają do końca swojej funkcji. Na badania cytologiczne zgłasza się bowiem zaledwie 20 proc. kobiet objętych programem.

– Trochę lepiej jest jeśli chodzi o mammografię – mówi krajowy konsultant.

Głównym celem konferencji jest więc podnoszenie wiedzy lekarzy na temat diagnostyki, leków i programów terapeutycznych w leczeniu nowotworów.

– Co ma się w przyszłości przełożyć na lepsze wyniki, stałą współpracę między specjalistami, a co za tym idzie komfort pacjentów – dodaje prof. Kojs.

Lidia Zelek, dyrektor sądeckiego szpitala, ma nadzieję, że konferencja na stałe wejdzie w kalendarz spotkań organizowanych przez specjalistów w zakresie onkologii.

– Wymiana poglądów i poznawanie nowych trendów w onkologii jest dla nas bardzo ważne. Tym bardziej, że rozpoczęliśmy rozbudowę naszej onkologii – wyjaśnia dyrektor.

Sądecki szpital rozbudowuje się w zakresie onkologii klinicznej, chemioterapii, ponadto zakład radioterapii poszerzy się o brachyterapię i zakład medycyny nuklearnej.

– Co roku liczba pacjentów sądeckiej onkologii niestety wzrasta, szczególnie radioterapii i onkologii klinicznej. Rozbudowa szpitala to wyjście naprzeciw chorym, którzy po zdiagnozowaniu nie mogą czekać w kolejkach – podkreśla Lidia Zelek.

– A tego typu konferencje podnoszą kwalifikacje naszych lekarzy. Choć nie jesteśmy ośrodkiem akademickim, dzięki współpracy z doświadczonymi specjalistami, nie odstajemy poziomem – dodaje dr n. med. Waldemar Dudkiewicz, nowy dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu w Nowym Sączu. Funkcję zastępcy dyrektora pełni od 1 grudnia.

Fot. (KGK)

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama