Lęk jest równie zaraźliwy jak koronawirus. Uruchomiono akcję darmowej pomocy psychologicznej

Lęk jest równie zaraźliwy jak koronawirus. Uruchomiono akcję darmowej pomocy psychologicznej

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, psychologowie i psychiatrzy nie mają wątpliwości: jednym z ubocznych skutków pandemii są problemy ze zdrowiem psychicznym. Zachwianie poczucia bezpieczeństwa, życie w atmosferze zagrożenia, konieczność zmiany codziennych nawyków, a dla niektórych – nadmiar wolnego czasu – wszystko to zostawia w naszej psychice ślad. A lęk jest równie zaraźliwy jak koronawirus. Specjaliści z Krakowa i Nowego Sącza spieszą bezinteresownie z pomocą.

Jak reagujemy na społeczny niepokój i jak znosimy trudny czas – to zależy między innymi od tego jakie znaczenie nadajemy przymusowemu odosobnieniu i ograniczeniu codziennych aktywności, które porządkowały naszą codzienność przed epidemią.

Dla wielu z nas  przymus odosobnienia, konieczność dostosowania się do zewnętrznych nakazów i ograniczeń oraz życie w poczuciu zagrożenia stanowią pasmo cierpień. Dla innych – te same okoliczności, choć niełatwe, są wyzwaniem aby wykorzystać szczególny czas maksymalnie pożytecznie.

Dla części z nas epidemia skończy się mniejszym lub większym przewartościowaniem życia. Takie przewartościowanie – zwykle diametralne – zdarza się ludziom po przebytych ciężkich chorobach, albo wypadkach. Trudne doświadczenia skłaniają do przemyśleń, których pokłosiem jest zmiana znaczeń jakie przypisujemy pracy, ludziom z naszego otoczenia, rzeczom. Tak się stanie, jeśli zauważymy, że życie w wiecznym pośpiechu i w pogoni za pieniądzem  sprawia, że zaniedbujemy to, co bardzo ważne: relacje z bliskimi, realizowanie pozazawodowych pasji, spełnianie prostych, odkładanych od dawna marzeń.  Przewartościowanie można rozpocząć choćby od zaraz, podobnie jak próbę twórczego wykorzystania wolnego czasu – jeśli mamy go w nadmiarze.

Nie wszyscy jednak będą zdolni, aby bez wsparcia wydobyć z obecnych okoliczności coś dobrego. Nie wszyscy też mają zapas psychicznych mocy wystarczający aby poradzić sobie samodzielnie z emocjami jakie pojawiają się  obecnie w ich życiu.

Z myślą o tych, którzy potrzebują wsparcia ogłaszamy dwie akcje pomocowe. Można skorzystać już teraz – nieodpłatnie:

  • „Listy do kwarantanny” – to inicjatywa psychologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, skierowana do wszystkich, dla których społeczna kwarantanna jest bardzo trudnym doświadczeniem. Dzięki akcji każdy może opisać swoje przeżycia i się nimi podzielić. Akcja „Listy do kwarantanny” ma pomóc osobom, które szczególnie przeżywają izolację społeczną.  Listy można słać na adres specjalnej skrzynki [email protected] lub przez formularz, do którego link dostępny jest pod adresem https://psychologia.uj.edu.pl/kwarantanna/listy-do-kwarantanny. Pod listami można się podpisać imieniem i nazwiskiem, inicjałami, pseudonimem, można też pozostać anonimowym. Listy czytają eksperci z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na wybrane wątki i myśli odpowiedzi są udzielane w poniedziałki i w piątki TUTAJ. Ponadto na stronie internetowej Instytutu Psychologii UJ, w zakładce „kwarantanna”, można znaleźć informacje gdzie szukać pomocy, jak radzić sobie ze stresem, a także propozycje zajęć dla dzieci w warunkach domowych.
  • Poradnia Psychologiczna Karoliny Krzeszowskiej oraz psychoterapeutka Eliza Lis na czas kwarantanny otwierają możliwość uzyskania darmowego wsparcia psychologicznego online dla nowosądeckich i okolicznych pracowników służby zdrowia, osób objętych obowiązkową kwarantanną w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem oraz tych, którzy utracili możliwość dochodu. Osoby chętne do wzięcia udziału w sesjach online proszone są o kontakt sms pod numerami: 695310705 lub 799193805. Jeśli jesteś specjalistą zdrowia psychicznego i również chcesz pomóc – obie panie zapraszają do współpracy.

 

GAZETA DO SŁUCHANIA: Jeśli wierzysz, to dlaczego panikujesz?

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama