Lech Kaczyński będzie miał w Nowym Sączu tablicę i izbę pamięci

W najbliższą sobotę, czyli 7 października, odbędzie się uroczyste wmurowanie tablicy pamiątkowej poświęconej tragicznie zmarłemu prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu. Tablica zostanie przytwierdzona na murach kamienicy przy ul. Pijarskiej 17, gdzie znajdowało się biuro poselskie Lecha Kaczyńskiego. W tym samym budynku mieścić się będzie również poświęcona mu izba pamięci. Autorem obydwu przedsięwzięć jest senator RP Stanisław Kogut.

Chciałem upamiętnić postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego tak, aby przyszłe pokolenia wiedziały, że to właśnie w tym miejscu prezydent RP przyjmował sądeczan jako poseł Porozumienia Centrum – mówi Stanisław Kogut i podkreśla, że to dzięki Lechowi Kaczyńskiemu powstało Prawo i Sprawiedliwość, dlatego też marzeniem senatora było umieszczenie siedziby partii w tym właśnie budynku.

 Wprawdzie aktualnie wygrała inna koncepcja, ale ja dopóki będę senatorem Rzeczpospolitej moje biuro zawsze będzie w siedzibie, gdzie przyjmował i urzędował prezydent Lech Kaczyński – zapewnia senator Kogut.

Prezydenta Kaczyńskiego sprowadził do Nowego Sącza Andrzej Szkaradek, proponując  mu  startowanie do sejmu z listy Porozumienia Centrum. Lech Kaczyński wyraził zgodę i przyjmował w pomieszczeniach przy ul. Pijarskiej przez cztery lata.

7 października, o godz.11., zostanie odprawiona uroczysta msza w Bazylice św. Małgorzaty wraz z pełną asystą wojskową i policyjną. Po mszy odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz otwarcie izby pamięci.

– Na razie nie wiadomo jeszcze czy na uroczystości przybędzie Jarosław Kaczyński oraz córka Lecha Kaczyńskiego Marta. Ale mogę zapewnić, że w sobotę w Nowym Sączu pojawi się wiele znakomitych gości, między innymi wojewoda małopolski.

Wszystkie koszty związane z przygotowaniem tablicy oraz izby pamięci pokrył senator Kogut.

fot. Tatiana Biela

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.