PTTK na „palmowym” szlaku

Turyści z Koła Grodzkiego działającego przy Oddziale PTTK „Beskid” w Nowym Sączu Niedzielę Palmową postanowili spędzić w miejscu, gdzie kultywowana jest tradycja wielkanocnych palm. 

Wybór padł na Tokarnię, miejscowość w Beskidzie Makowskim. Tutaj zachowała się niespotykana już w Polsce tradycja obwożenia drewnianej figury Chrystusa na osiołku w trakcie procesji.

Warto było zobaczyć ten istny las kolorowych palm rozświetlony promieniami słońca. Po procesji i Mszy Świętej przyozdobieni własnymi palmami sądeccy miłośnicy górskich wędrówek przeszli szlakiem turystycznym na Zembalową. Żeby zaakcentować ten świąteczny dzień przewodnik poprowadził ich trasą słynnej Kalwarii Tokarskiej. Warto wiedzieć, że miejscowy rzeźbiarz Józef Wrona jest autorem zarówno rzeźb w Kalwarii jak i postaci Chrystusa jadącego na osiołku w procesji palm.

Dla turystów z Nowego Sącza nie był to koniec atrakcji, w tym dniu bowiem w Kole Grodzkim odbywał się „dzień naleśnika”. Zajadano się tą potrawą na zimno i na gorąco – prosto z patelni, a do wyboru były naleśniki na słodko: z jagodami, bitą śmietaną, czekoladą, wszelakiego rodzaju owocowymi smarowidłami, serem lub na słono. W tej drugiej kategorii największą popularnością cieszyły się te ze szpinakiem i kapustą i grzybami. Naleśniki oczywiście przygotowali sami turyści i przynieśli je w plecakach aż pod szczyt Zembalowej.

Tekst: Katarzyna Zygmunt
Fot. J. Bartkowski, W. Godek.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.