ŁĄCKO, KAMIENICA, ŁUKOWICA: będzie wieża widokowa na "górze zakochanych" Podpisano umowę na dofinansowanie budowli

Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina podpisał umowę na dofinansowanie  budowy wieży widokowej na Górze Modyń w miejscowości Wola Kosnowa. Na tę atrakcję udało się zdobyć 253 688 zł. dotacji.

Wkład finansowy w inwestycję zadeklarowały również samorządy gmin Kamienica i Łukowica. W najbliższym czasie ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę budowy wieży.

Dofinansowanie udało się zdobyć w puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach naborów przeprowadzonych przez Lokalną Grupę Działania Brama Beskidu.

Góra Modyń zwana też przez miejscowych "górą zakochanych" ma dwa wierzchołki  - o wysokości 1028,5 m i 1026,5 m oddzielone niewielką przełęczą. Jest jednym z najwyższych szczytów w Beskidzie Wyspowym wznoszącym się nad dolinami potoków Zbludza i Jastrzębik i zwornikiem dla trzech grzbietów: Jasieńczyka, Piechówki i Okręgu.

Niegdyś na szczycie znajdowała się drewniana wieża triangulacyjna, która zbutwiała i została zniszczona przez wichurę na początku lat osiemdziesiątych XX w.

W 2001 r. grotołazi ze Speleoklubu Bielsko–Biała odkryli na południowo–zachodnim stoku Modyni jaskinię o długości 13 m.

Szczyt Modyni jest zalesiony. Dziś panoramy Beskidu, Pienin i  Tatr można podziwiać z polan południowego stoku góry opadającego w stronę Woli Kosnowej, oraz z niebieskiego szlaku ze Zbludzy. Po wybudowaniu wieży wędrowcy będą mogli liczyć na wrażenia związane z obserwacjami z samego szczytu.

Szlaki na Modyń (za Wikipedią):

szlak turystyczny niebieski Przełęcz Ostra-Cichoń – Modyń. Czas przejścia 1:15 h (↓ 1 h), suma podejść 280 m
szlak turystyczny niebieski Zbludza – Modyń. Czas przejścia 1:40 h (↓ 1:05 h), suma podejść 470 m
szlak turystyczny żółty Łącko – Piechówka – Mała Modyń – Modyń. Czas przejścia 3:20 h (↓ 2.30 h), suma podejść ok. 690 m.

 

Widok na Modyń z Mogielicy, fot. Jerzy Opioła
MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.