Kwarantanna pod kontrolą. W skali kraju stwierdzono 341 przypadki kwalifikujące się do ukarania

- W ubiegłą sobotę skontrolowaliśmy 5800 osób na kwarantannie domowej w Małopolsce, w niedzielę 7500, w poniedziałek - 8500. We wtorek -  9500 osób - wyliczają służby prasowe małopolskiej Policji - w  tych czynnościach pomagają nam żołnierze z 6. Brygady Desantowo-Szturmowa i Żandarmerii Wojskowej oraz 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Z  pomocą przychodzi w tym zakresie także wdrażana aktualnie aplikacja "Kwarantanna domowa".

Renault2

Przypadki naruszenia kwarantanny niestety zdarzają się nadal.  Ludzie objęci kwarantanną wychodzą na zakupy, na spacer z psem.

- Nie ma usprawiedliwienia dla naruszenia zasad kwarantanny i każdy taki przypadek skutkuje skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu - uprzedzają funkcjonariusze.

W skali kraju stwierdzono 341 przypadki naruszenia rygoru kwalifikujące się do ukarania.

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni.

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii podwyższono kary za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny - z 5 do 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizm śledzenia, czy dana osoba przebywa w domu.

W czwartek Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło proces udostępniania aplikacji "Kwarantanna domowa". Można ją pobrać z App Store lub Google Play.

SMS zachęcający do pobrania aplikacji do osób objętych kwarantanną wysyła resort cyfryzacji. Otrzymanie wiadomości oznacza, że dane osoby objęte kwarantanną są w bazie resortu i mogą rozpocząć korzystanie z aplikacji.

Źródło: PAP, Małopolska Policja; zdjęcie ilustracyjne Pixabay

 

Jesteś na kwarantannie? Zamelduj się przez aplikację

PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.