Kwarantanna? Kolejny test? Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie odpowiada

Kwarantanna? Kolejny test? Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie odpowiada

Problemy, z którymi zderzyli się nasi Czytelnicy, opisane w tekście:

Koronawirus na Sądecczyźnie. Trzy historie i wspólny mianownik – bezsilność

 

przedstawiliśmy w formie zapytań adresowanych do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Na część z nich chwilę przed zamknięciem numeru otrzymaliśmy odpowiedź od Piotra Pokrzywy wz. rzecznika prasowego WSSE w Krakowie. Na pozostałe pytania odpowiedź mamy otrzymać za kilka dni. Przedstawimy je na łamach portalu www.dts24.pl

  • Kto i na jakiej podstawie decyduje o czasie kwarantanny? Rodzina Czytelniczki ma kwarantannę do końca sierpnia, mimo że nikt z rodziny nie ma objawów, a drugi test Czytelniczka będzie mieć za kilka dni. 

Zgodnie z art. 34  Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi  (Dz. U. z 2008 nr 234, poz. 1570) za kierowanie osób do kwarantanny odpowiedzialne są organy inspekcji sanitarnej a ściślej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny właściwy miejscowo.

Osoby do kwarantanny są kierowane na podstawie dochodzenia epidemiologicznego, w którym ustala się ryzyko narażenia na chorobę zakaźną lub styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego, a osoby te nie wykazują objawów chorobowych. Czas kwarantanny zależy od czynnika chorobotwórczego, na który była narażona osoba i jest szczegółowo określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r.  w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz. U z 2020 poz. 607 z późn. zm.). W przypadku SARS-CoV-2, co do zasady kwarantanna trwa 14 dni, licząc od dnia następnego po styczności, kontakcie z osobą zakażoną. Współmieszkańcy osoby przebywającej w izolacji domowej przebywają na kwarantannie tak długo jak osoba izolowana ma wynik dodatni i jeszcze 14 dni po uzyskaniu statusu ozdrowieńca przez osobę dodatnią.

 

  • Jaki czas powinien minąć od zrobienia pierwszego testu z wynikiem pozytywnym. Czytelniczka została poinformowana przez sanepid, że po 8 dniach zostanie przebadane ponownie. Teraz otrzymała informację, że raczej po 14, ale nie ma pewności, czy rzeczywiście test zostanie jej wykonany.

 

Zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku osoby, która uzyskał dodatni wynik testu w kierunku zakażenia SARS-COV-2, to lekarz podejmuje decyzję, a NIE SANEPID – czy taka osoba wymaga hospitalizacji czy izolacji domowej czy izolacji w izolatorium. Lekarz, pod którego opieką jest pacjent podczas hospitalizacji lub izolacji domowej, wyznacza też termin badania – wytyczne wskazują na (…)

Resztę odpowiedzi znajdziesz w numerze – do bezpłatnego pobrania w formie pdf pod linkiem:

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama