Kurów. Niespodzianka dla turystów. W miejscu starego mostu powstanie platforma widokowa

Kurów. Niespodzianka dla turystów. W miejscu starego mostu powstanie platforma widokowa

W miejscu starego mostu w Kurowie, który zostanie wyburzony prawdopodobnie w listopadzie, powstanie platforma widokowa. Będzie ona pamiątką po przeprawie wybudowanej w 1943 roku, ale też atrakcją dostępną dla turystów. 

Punkt widokowy zostanie wybudowany na jednym z przyczółków starego mostu znajdującego się bliżej Brzeska. Będzie on jednak dostępny również od strony Nowego Sącza.

–  Po rozebraniu mostu zostanie przyczółek, który będzie odpowiednio zagospodarowany i przystosowany do tego, aby pełnić funkcję platformy widokowej. Przewidziane są na nim barierki, wejścia z obu stron i miejsca do siedzenia, a wcześniej – parkingi – zdradza w rozmowie z nami Iwona Mikrut, główna specjalistka ds. komunikacji społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Miejsca postojowe dla samochodów dostępne będą z obydwu stron. Parking znajdujący się nieopodal starego mostu zostanie przebudowany i powstanie nowy. Do platformy będzie można dojechać starodrożem, czyli obecną drogą krajową nr 75. Z jej fragmentu ruch zostanie przełożony w październiku na inną trasę. Wówczas zaczniemy korzystać z nowego mostu.

Prawdopodobnie w listopadzie br. rozpocznie się wyburzanie starego mostu. Jednak termin zależy od warunków pogodowych. Platforma widokowa zapewne pojawi się na początku przyszłego roku.

Most, którym obecnie się poruszamy, został wybudowany w 1943 roku, ma długość 407,6 m. Szerokość wynosi zaledwie 7,5 m, z czego jezdnia – 6 m. Ale nie tylko to, że przeprawa jest zbyt wąska, stanowiło motywację do jej przebudowy. Również stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, zatem budowa nowego obiektu była koniecznością.

Nowy most za prawie 190 milionów złotych zaprojektowany został zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Będzie położony poniżej starej przeprawy i dłuższy od poprzedniczki o 200 metrów. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szerokość – 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. Więcej pisaliśmy o tym —>TUTAJ.

Wizualizacja: Iwona Mikrut/
GDDKiA

Reklama