Kto oddycha sądeckim powietrzem, przyjmuje dzienną dawkę trucizn równą 12 papierosom

Kto oddycha sądeckim powietrzem, przyjmuje dzienną dawkę trucizn równą 12 papierosom

Od 11 października obowiązują bardziej rygorystyczne normy ostrzegania przed smogiem. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska alarm smogowy ma być ogłaszany gdy średniodobowa wartość pyłu PM10 przekroczy 100 mikrogramów. W chwili gdy piszemy ten tekst, w każdym metrze sześciennym sądeckiego powietrza jest 105 mikrogramów… To już ALARM.

Dni bez alarmu smogowego będą teraz nad Dunajcem rzadkością.

Najgorzej ze smogiem radzą sobie dzieci. Wdychają ok. 50% więcej powietrza na każdy kilogram masy ciała niż dorosły człowiek. Dziecięcy układ oddechowy  jest niedojrzały,  odporność niższa niż u dorosłych.  Szacuje się, że z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera przedwcześnie ponad 6,5 mln ludzi na świecie, w tym co roku około 50 tys Polaków.

Wraz ze smogowym pyłem wdychamy benzoalfapiren, (w skrócie BaP), który wydziela się podczas spalania węgla, drewna i tworzyw sztucznych. To jeden z najbardziej toksycznych składników smogu. Jego cząsteczki przenikają z układu oddechowego do krwiobiegu, a wraz z krwią – do tkanek, w których gromadzą się i tworzą sprzyjające warunki do rozwoju nowotworów. Międzynarodowa agencja badań nad rakiem (IARC) już w 1987 roku zaliczyła BaP do grupy najsilniejszych kancerogenów. Mija średnio 15 lat od momentu gdy zaczniemy „raczyć” się benzoalfapirenem do czasu, gdy możemy spodziewać się zmian nowotworowych. Wcześniej BaP dokona innych zniszczeń: uszkodzi nadnercza, wątrobę, układ krwionośny, upośledzi płodność.

Jak wynika z pomiarów czystości powietrza – w Polsce najciężej oddychać w małych i średnich miastach. Polski Alarm Smogowy przeliczył stężenie BaP na ekwiwalent trucizn zawartych w papierosach. Okazało się, że mieszkańcy Nowego Targu „wypalają” oddychając podhalańskim powietrzem  22 „papierosy” dziennie. Sądeczanie – 12.

–  Nasz ranking nie służy temu by piętnować „rekordzistów” ponieważ jesteśmy przekonani, że podobnych miejscowości jest w Polsce tysiące, z tą tylko różnicą, że nikt nie mierzy tam jakości powietrza– mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Miasta o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo[a]pirenu w 2018 r. (wartość w ng/m3) Norma: 1 ng/m3

1. Nowy Targ 18 (22 papierosy/dzień)

2. Sucha Beskidzka 13 (16 papierosy/dzień)

3. Rybnik 13 (16 papierosy/dzień)

4. Nowa Ruda 11 (13 papierosy/dzień)

5. Nowy Sącz 10 (12 papierosy/dzień)

6. Tuchów 10 (12 papierosy/dzień

7. Wschowa 10 (12 papierosy/dzień)

8. Zdzieszowice 10 (12 papierosy/dzień)

9. Godów 9 (11 papierosów/dzień)

10. Pszczyna 9 (11 papierosów/dzień)

11. Sulęcin 9 (11 papierosów/dzień)

12. Zakopane 8 (10 papierosów/dzień)

13. Oświęcim 8 (10 papierosów/dzień)

14. Żywiec 8 (10 papierosów/dzień)

 

źródło: PAP, NIK zdjęcie Pixabay

Share on twitter
Share on facebook