,,Kto nosi odblaski, dostaje oklaski" - przekonują uczniowie z Korzennej

Odblaskowy marsz, rozdawanie opasek i breloczków, liczne konkursy oraz spotkania z policjantami - sporo działo się ostatnio w Korzennej, a zwłaszcza w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II. Placówka już po raz drugi przystąpiła do akcji „Odblaskowa szkoła”.

Renault2

- Celem programu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Program daje możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły - wyjaśniają korzeńscy nauczyciele.

Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że elementy odblaskowe zawsze należy nosić w widocznym miejscu, zarówno z przodu jak i z tyłu, aby być zauważalnym dla kierowców. Mogą one uratować zdrowie i życie, niezależnie od tego, którą częścią drogi się poruszamy – chodnikiem, poboczem czy jezdnią.

Akcja była okazją do spotkań z policjantami, zorganizowanych zarówno dla uczniów wszystkich klas, jak i rodziców. Funkcjonariusze omawiali zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także zdradzili kilka szczegółów dotyczących swojej pracy.

W ramach ,,Odblaskowej szkoły" wolontariusze Szkolnego Koła Caritas rozdawali opaski i światełka odblaskowe po niedzielnych mszach świętych przy kościele parafialnym w Korzennej, ale to nie wszystko.

- Uczniowie klas I-III oraz Vb wraz z wychowawcami przeszli w „Odblaskowym marszu” ze szkoły do amfiteatru koło gminy w Korzennej. Dzieci ubrane były w kamizelki odblaskowe i każda klasa niosła transparenty z rymowanymi hasłami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. W trakcie przemarszu wybrani uczniowie rozdawali odblaski napotkanym przechodniom, zachęcając do ich stosowania. Przed amfiteatrem każda klasa wykrzyczała swoje hasła, a pozostali je powtarzali. Pierwszaki zaśpiewały też piosenkę o bezpieczeństwie w drodze do szkoły - relacjonują nauczyciele.

Akcja była także okazją do rywalizacji na polu wiedzy, czy plastyki. W szkole odbył się Pokaz Mody Odblaskowej, w którym licznie wzięli udział uczniowie klas I-III, a także konkursy: na Ilustrowaną, Odblaskową Rymowankę, na Nietypowy znak drogowy, „Odlotowy znaczek odblaskowy” (plastyczny), „Bezpieczny użytkownik drogi” (wiedzowy), „Przepisowa jazda rowerem na miasteczku rowerowym”, czy ,,Pani i Pan STOP", do którego uczniowie potrzebowali drewnianej łyżki, kolorowego brystolu, klamerek do bielizny oraz zapału do pracy i znajomości znaków drogowych.

Organizatorami akcji ,,Odblaskowa szkoła" są: Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty, a partnerami: Małopolski Urząd Wojewódzki, Małopolski Urząd Marszałkowski i Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

fot. Szkoła Podstawowa w Korzennej

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.