Książki! DTS poleca!

Książki! DTS poleca!

Nie tylko na zimowe wieczory – „Dobry Tygodnik Sądecki” poleca lektury:

Na czas Adwentu

„Relacyjne Ćwiczenia z ks. Janem Kaczkowskim” to rekolekcyjne ćwiczenia na Adwent, które sądeckie wydawnictwo RTCK przygotowało blisko trzy lata temu podczas prac nad pierwszym audiobookiem ks. Jana Kaczkowskiego pt. „Dość katolipy”. Przez jakiś czas były dostępne w sieci. Teraz można je dostać w formie książkowej.

– Adwent  nazywany  jest często  „radosnym  czasem  oczekiwania”,  ale  –  na  litość boską – czy wszystko w Kościele musi być zawsze radosne? Czy nie może to być choć trochę wytężony czas poważnej refleksji, tęsknoty? I na taki właśnie czas – w skupieniu, w ciszy, w słuchaniu siebie i Boga Was zapraszam – zachęcał ks. Jan Kaczkowski

Specjalnie przygotowane ćwiczenia, poprzedzone niepowtarzalnymi refleksjami ks. Jana, poprowadzą Cię przez analizę najważniejszych relacji Twojego życia, aby pomóc Ci je poprawić i czerpać z nich więcej satysfakcji.

Nie tylko w szczególnym czasie Adwentu, ale przez cały rok!

Ks. Jan Kaczkowski i RTCK „Relacyjne Ćwiczenia z ks. Janem Kaczkowskim”, Wydawnictwo RTCK

 

Strategia Samsona

U początku dziejów, uparliśmy się, aby otworzyć oczy. Otworzyć je na zło. I tak oto poznaliśmy całą paletę odcieni życia, łącznie ze smutkiem, samotnością, nienawiścią czy uzależnieniem. Idąc za tym, co pociąga nasze oczy, brniemy w coraz bardziej zawiłe pułapki. Jak się od tego uwolnić?

– Chodzi o to, żebyś zamknął oczy. Największe tajemnice, najważniejsze prawdy i rozwiązanie wszystkich nurtujących Cię od zawsze pytań i niewiadomych zaczyna się właśnie od zamknięcia oczu – radzi ojciec Adam Szustak w „Zamknij oczy! Droga do spełnienia. Lekcje Samsona”.

Ta książka pozwala się zmierzyć z niezaspokojonymi pragnieniami bycia kochanym, akceptowanym i docenionym, dostrzec i ponazywać więzy, które Cię zniewalają, zrozumieć mechanizm działania nawyków i sposoby wychodzenia ze stale powtarzających się grzechów, znaleźć przyczynę wchodzenia w toksyczne związki, w końcu poznać strategię Samsona – wojownika, siłacza, kochanka wielu kobiet, który zmagał się z poczuciem niespełnianie i w końcu poradził sobie z tym.

W książce znajdują się również obszerne ćwiczenia do pracy na temat nawyków, przyzwyczajeń i sposobu budowania relacji międzyludzkich.

Adam Szustak OP, „Zamknij oczy! Droga do spełnienia. Lekcje SAMSONA”, Wydawnictwo RTCK

 

Kat Sądecczyzny

Magdalena – od czasu kiedy nabrała podejrzeń, że może być córką hitlerowskiego oprawcy, kata jej rodzinnego miasta – nie może znaleźć spokoju. Myśl ta nie opuszcza jej przez długie lata, odbierając radość i komplikując życie. Nad bohaterami inspirowanej faktami powieści wisi cień zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Decyduje on o losach wielu z nich, niektórzy opętani są obsesyjnym pragnieniem zabicia mordercy, bo uważają, że tylko wymierzenie sprawiedliwości na własną rękę przywróci światu sens moralny, a im równowagę ducha. Postać ta, mająca swój pierwowzór w rzeczywistości – w osobie Heinricha Hamanna, który w latach 1939–1943 kierował komisariatem granicznym Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu – może być równocześnie postrzegana w wymiarze symbolicznym.

Autor nie daje prostych odpowiedzi, mnoży za to pytania, które nigdy nie stracą aktualności, o odpowiedzialność za przodków, o źródła zemsty i wybaczenia, o granice moralności i przede wszystkim o świadomość konsekwencji czynów.

Marek Harny, „Sny wojenne”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Poetycka opowieść

„Na szlakach poezji” to zbiór wierszy poetów Sądeckiego Klubu Literackiego, wśród nich Joanna Babiarz, Monika Dziedzina, Wacław Jagielski, Antoni Kiemystowicz czy Janusz Michalik.

Tę antologię wypełniają utwory, które rodzą się ze zdolności zdziwienia się. Zdziwić się światem. Zdziwić się sobą samym. Napisać wiersz. A potem drugi. Wiersze zamieszczone w tym zbiorze układają się w różnoimienne opowieści i nie da się ich objąć jednym wejrzeniem, pochwycić w nagłym błysku zrozumienia. Są zbyt rozległe. Rozsnuwają się łagodnie, fraza za frazą i chciałoby się nawet powiedzieć: fala za falą, mają bowiem w sobie coś kołyszącego, jakiś tajemniczy, wewnętrzny rytm podróżnego spokoju.

Ten tom jest więc taką poetycką opowieścią, którą być może nosi w sobie każdy z nas – głęboko ukrytą, czekającą na chwilę, w której mogłaby się ujawnić.

Almanach Sądeckiego Klubu Literackiego, „Na szlakach poezji”, Wydawnictwo SIGNO

 

Medytacja nad ludzkim losem

Ta powieść jest ucztą dla spragnionych dobrej, mądrej i refleksyjnej lektury. Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.

„Ucho igielne” to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna i głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splata się z wymiarem symbolicznym.

Wiesław Myśliwski, „Ucho Igielne”, Wydawnictwo ZNAK

 

Trudne pytania

Jeśli Bóg istnieje, i jeśli – jak na Boga przystało – jest dobry i wszechmocny, to zło obecne w stworzonym przezeń świecie staje się zagadką, która bezwzględnie domaga się wyjaśnienia.

Czy dobry i zarazem wszechmocny Bóg w ogóle może pozwalać na zło? A jeśli pozwala, to czy na pewno jest dobry, i czy na pewno jest wszechmocny?

Nie ma łatwej odpowiedzi na pytanie o przyczynę zła. Dla tych, którzy wierzą w dobrego i wszechmocnego Boga, znalezienie tej odpowiedzi jest szczególnie trudne. Świat powołany do istnienia przez Stwórcę, naznaczony jest bowiem piętnem cierpienia, które stawia pod znakiem zapytania prawdę o Jego dobroci i Jego wszechmocy. Czy jednak Bóg rzeczywiście mógł stworzyć świat bardziej doskonały niż ten, który stworzył? Świat, w którym w ogóle nie byłoby zła? Wiele wskazuje na to, że nie. Ale wcale nie jest oczywiste to, iż uzasadniony jest optymizm Leibniza, który dowodzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, i że bez obecnego w nim zła nie byłby to już świat najlepszy.

Tadeusz Pabjan, Świat najlepszy z możliwych? O dobroci Boga i pochodzeniu zła, Wyd. Copernicus Center Press

 

Prawdziwa historia trenerskiego geniusza

Listopad 2013 rok. Podczas konferencji prasowej przed meczem Ligi Mistrzów z Arsenalem jeden z dziennikarzy zapytał Kloppa, jaka jest różnica między Borussią a prowadzonym przez Arsene’a Wengera Arsenalem. Trener odpowiedział: „Jego zespół lubi być w posiadaniu piłki, ciągle ją rozgrywać. Przypomina orkiestrę symfoniczną. Ja natomiast wolę heavy metal, gdy jest głośniej, a wszystkiego więcej!”.

Taki właśnie jest Jürgen Klopp – charyzmatyczny wojownik, wulkan energii przy linii bocznej, żywioł oddany swojej pasji, czyli piłce nożnej. Prowadzone przez niego drużyny zawsze dostarczają kibicom piłkarskim emocji i wzruszeń. To jemu zawdzięczamy rozkwit kariery Roberta Lewandowskiego i stworzenie polskiego trio w Borussi.  To on odpowiada za charakterystyczny styl określany jako „gegenpressing”.

W tej książce poznacie jego historię. Od początków kariery w FSV Mainz, przez pasmo sukcesów w Borussi Dortmund, aż do objęcia posady w Liverpool F.C.

Raphael Honigstei, „Jurgen Klopp – historia trenerskiego geniusza”, Wydawnictwo ZNAK

 

Historia, która toczyła się obok nas

„Wielcy bohaterowie w małej gminie” to nie jest zwykła książka, a żywa historia opowiedziana ustami jej świadków. Kiedy czytamy różnego rodzaju publikacje, nawiązujące do wydarzeń minionych czasów, zachowujemy pewien dystans i bez większych emocji przyjmujemy informacje w nich zawarte. Jednak gdy w ręku mamy album, z którego wypływają słowa osób, które znamy, wspominane są miejsca, które mijamy na co dzień, nagle przenosimy się do samego centrum wojennych wydarzeń. Patrzymy na domy płonące na Trzycierzu, pracujemy wraz z młodymi ludźmi przy okopach w Wojnarowej, oddajemy ostatnie plony na kontyngent i uciekamy z domu przy salwie pocisków, by ukryć się w korzeńskich lasach. Czytając o dwuletnim Kaziu, tulonym w poduszce, by płacz dziecka nie zdradził kryjówki nad rzeką, zdajemy sobie sprawę, że mowa tu o naszym dziadku, a ucisza go nie kto inny, jak nasza prababcia. Taka właśnie jest historia: nie suche fakty, daty i bezosobowe nazwiska. Historia to wspomnienia osób, które są obok nas i właśnie o takiej historii trzeba pamiętać.

„Wielcy bohaterowie w małej gminie” to publikacja wydana w tym roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Korzennej. Dofinansowana została ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Zawiera szesnaście reportaży opartych na wspomnieniach najstarszych mieszkańców gminy Korzenna. Jej autorem jest Jadwiga Jelińska-Poręba. W książce znalazł się też rys historyczny gminy, stworzony przez Sławomira Wróblewskiego.

Jadwiga Jelińska-Poręba, „Wielcy bohaterowie w małej gminie”, Gminna Biblioteka Publiczna w Korzennej

 

Walki o niepodległość z Bobową w tle

– Od dzisiaj nazwa „ulica Bohaterów Bobowej” stanie się mniej anonimowa, a płyty nagrobne na bobowskim cmentarzu będą przemawiać do nas życiorysami nietuzinkowych ludzi, którzy zasłużyli na miano bohaterów – recenzuje najnowszą książkę Barbary Kowalskiej Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości rodowita bobowianka Barbara Kowalska postanowiła uczcić pamięć o ludziach, którzy w wyjątkowy sposób zapisali się w historii miasta. „Walki o niepodległość z Bobową w tle, czyli rzecz o Bobowskich Bohaterach” to wydanie, które nie kończy się wraz z ostatnim zdaniem. Autorka zachęca czytelników do kontynuacji tego dzieła, do szukania i odkrywania innych ludzi, którzy urodzili się w Bobowej bądź w jakiś sposób ich losy splatały się z tą miejscowością, i którzy zasłużyli się ojczyźnie. Kowalska swą opowieść zaczyna w 1339 roku, od Gryfitów i Bobowskich, założycieli miasta, a kończy na roku 1998r. Wówczas zmarł ks. Jana Czuba, który przez cztery lata posługiwał w Bobowej, później brał udział w dwóch wojnach plemiennych na terenie Konga. Najwięcej miejsca autorka poświęca jednak bobowianom, którzy brali udział w I i II wojnie światowej, walcząc o niepodległość Polski.

Barbara Kowalska, „Walki o niepodległość z Bobową w tle, czyli rzecz o Bobowskich Bohaterach”

 

Niczym kryminalny dokument

Niezwykła opowieść o historii, i to nieznanej, naszego regionu. Książka jest przewodnikiem, opowieścią, wędrówką po fortyfikacjach znajdujących się w naszym regionie, trochę jak kryminalny dokument.

We wstępie Barłomiej Lippa pisze: – Najważniejszym czynnikiem, który skłonił mnie do głębszego opracowania tematu pozostałości fortyfikacji ostatniej wojny na Sądecczyźnie, było kompletne pominięcie kwestii ich istnienia w przewodnikach po Beskidzie Sądeckim w literaturze dotyczącej regionu.

W książce zamieszczone są dokładnie opisane miejsca, gdzie można znaleźć bunkry, schrony, rowy strzeleckie, fotografie, itd. Autor to sądeczanin, prawnik, dzisiaj mieszkaniec Krakowa. Zamiłowanie do wędrówek po górach odziedziczył po ojcu – Wojciechu, który jest przewodnikiem beskidzkim.

Bartłomiej Lippa,Fortyfikacje na Sądecczyźnie z lat 1939-1945”, Wyd. Nova Sandec

 

Historia o niezwykłym życiu

Czy istnieje taki wiek, w którym trzeba rezygnować z marzeń? Sądecka malarka Grażyna Kulig swoim życiem udowadnia, że nigdy nie jest zbyt późno na ich spełnianie. Jej upór w nieustannym dążeniu do realizacji pragnień, stał się inspiracją dla książki „Marzenia nie liczą lat” autorstwa Jadwigi Marzec. Wszyscy, którzy mieli już okazję przeczytać książkę lub poznać historię Grażyny Kulig zgodnie podkreślają, iż  jej życie jest materiałem na interesujący film. Koleje losu i trudne doświadczenia, które udało się jej pokonać  są nie tylko warte opowiedzenia, ale i naśladowania.

Będąc małą dziewczynką została sierotą i trafiła do zakonnego sierocińca. Jako dorosłej kobiecie, życie również nie oszczędzało jej przykrych doświadczeń. Po kilku latach małżeństwa straciła męża. Musiała sama zająć się trojgiem dzieci oraz firmą tapicerską, którą oboje prowadzili. Nigdy jednak się nie poddała, nieustannie realizuje swoje pasje. Dwa lata temu, mając osiemdziesiąt lat ukończyła studia licencjackie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, zapisując się tym samym w historii uczelni jako najstarsza absolwentka.

W książce można znaleźć liczne zdjęcia z różnych okresów życia bohaterki oraz list napisany przez ojca, Józefa Blewońskiego do żony i córek z celi śmierci, na kilka godzin przed zgilotynowaniem. Przekazał go księdzu, podczas ostatniej spowiedzi, a ten oddał go rodzinie. Stał się dla pani Grażyny drogowskazem jak żyć oraz kochać życie i ludzi pomimo wszystko.

Jadwiga Marzec, „Marzenia nie liczą lat”

 

Targ zamknięty

Od wieków próbujemy handlować z Bogiem. „Panie, wysłuchaj mnie… Widzisz, jak bardzo się staram. Co jeszcze mam zrobić, aby zasłużyć na Twoje błogosławieństwo?”. Kto z nas choć raz nie odbył takiej rozmowy z Bogiem?

A co, jeśli Boga wcale nie obchodzi, jakie ofiary mu składasz…, bo dla Niego targ jest zamknięty, a On sam chce Ci dawać swoje łaski całkowicie za darmo?!

Hiob nie umiał pogodzić się z obrazem Boga, który działa według ludzkiej logiki nagród i kar, który jest do bólu przewidywalny i bezwzględny. W swoim buncie przewidział przyjście Tego, Który jest jedyną odpowiedzią na pytania o sens życia, cierpienie, sprawiedliwość i podstawy relacji z Bogiem.

Jeśli wciąż targujesz się z Bogiem, jeśli zmęczył Cię handel wymienny w Twoim życiu duchowym i chcesz usłyszeć niesamowicie uwalniającą prawdę o tym, kim jesteś dla Boga – poszukaj odpowiedzi  w tej publikacji.

Adam Szustak, „Targ zamknięty – Lekcje Hioba. Droga do zbawienia”, Wydawnictwo RTCK

(KGK, KNB, KK, JEC, RED)

Czytaj „Dobry Tygodnik Sądecki” – kliknij i pobierz bezpłatnie cały numer:

 

Reklama