W wakacje rozpoczęcie budowy antycznego amfiteatru za 11 mln? ,,W końcu Krynica-Zdrój będzie posiadać stałą scenę”

W wakacje rozpoczęcie budowy antycznego amfiteatru za 11 mln? ,,W końcu Krynica-Zdrój będzie posiadać stałą scenę”

Amfiteatr, Krynica-Zdrój, Piotr Ryba, uzdrowisko, styl antyczny, Park Zdrojowy, Góra Parkowa

Krynica-Zdrój jest coraz bliżej budowy amfiteatru, który pomieści tysiąc osób. Przedstawiciele gminy otrzymali właśnie zielone światło od konserwatora zabytków. – Chcielibyśmy wbić łopatę w lipcu tego roku – zdradził w rozmowie z naszą redakcją burmistrz uzdrowiska Piotr Ryba.

Teren Parku Zdrojowego w Krynicy jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego też na jakąkolwiek planowaną w nim pracę, jest potrzebna zgoda konserwatora. Amfiteatr ma powstać przy ul. Nikifora Krynickiego, w pobliżu dolnej stacji kolei na Górę Parkową. Ma mieć zadaszoną scenę o powierzchni 100 m2 i widownię z tysiącem miejsc siedzących.

Konserwator zabytków zgodził się na: budowę obiektu wraz z zadaszeniem, pomieszczeniami przeznaczonymi do obsługi oraz zagospodarowanie terenu i infrastrukturę techniczną zewnętrzną i wewnętrzną. Zgodził się także na rozbiórkę obiektów kubaturowych i liniowych, które znajdują się w pobliżu. Pozwolenie jest ważne do 31 stycznia 2024 roku.

– W końcu będziemy posiadać stałą scenę, której przez wiele lat Krynica się nie dorobiła. Skończymy z budową scen ad hoc i zajmowaniem tej, czy innej części deptaku. Nie będziemy musieli już szukać dobrego miejsca na wydarzenia, czy miejsc dla widowni. Amfiteatr będzie w stylu antycznym z naturalnymi wzniesieniami. Wykorzystamy pochyłość terenu. Będzie posiadał 300 miejsc pod dachem i 700 odkrytych – poinformował w rozmowie z nami burmistrz Piotr Ryba.

Ze wstępnych szacunków wynika, że inwestycja pochłonie 11 milionów złotych, z czego prawie 10 mln pochodzić będzie z programu Polski Ład. Środki te zostały przyznane gminie już w październiku ubiegłego roku. Kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu i ogłoszenie przetargu. Gospodarz miasta zdradza, że w lipcu tego roku chce wbić łopatę i oficjalnie rozpocząć budowę.

Wizualizację przygotowaną w 2019 roku przez  TRZ Studio obejrzysz TUTAJ.

Wizualizacja: TRZ Studio

Share on twitter
Share on facebook