Krynica-Zdrój. Dzięki budowie toru MTB zyska zachodni stok Góry Parkowej

Krynica-Zdrój. Dzięki budowie toru MTB zyska zachodni stok Góry Parkowej

kolarstwo górskie

III Igrzyska Europejskie zbliżają się wielkimi krokami. Tegoroczna impreza jest prestiżowa także ze względu na fakt, że będzie bezpośrednią kwalifikacją do Letnich Igrzysk Olimpijskich, które w 2024 roku odbędą się w Paryżu. W ramach III Igrzysk Europejskich aż cztery dyscypliny odbędą się w Krynicy-Zdroju.

Dzięki imprezie miasto otrzymało spory zastrzyk finansowy. Znaczna część środków zostanie przeznaczona na budowę nowych obiektów. Powstanie między innymi tor MTB. Będzie areną zmagań kolarzy górskich. Charakterystyka takiego toru to przede wszystkim odpowiednia długość i taki rodzaj trasy, który wymusza od sportowców należytej wytrzymałości fizycznej.

Na inwestycje związane z organizacją III Igrzysk Europejskich miasto otrzyma łącznie ponad 54 miliony złotych. Pod koniec zeszłego miesiąca uchwalono też budżet województwa na 2023 rok. W nim także przewidziano finanse, które wspomogą budowę toru MTB. Radni zdecydowali, że na ten cel zostanie przekazane 980 tysięcy złotych.

Marszałek Witold Kozłowski nie ukrywa, że uchwalony budżet jest dobry i mądrze skonstruowany. – W sytuacjach kryzysowych nie ma lepszego sposobu na pobudzanie gospodarki jak aplikowanie dużej liczby inwestycji. Ten budżet uwzględnia wszelkie ryzyka i jest na miarę naszych możliwości – zauważa marszałek Kozłowski.

Z racji, że do Igrzysk pozostaje coraz mniej czasu podjęto też specjalną uchwałę. W znacznym stopniu ułatwi budowę wymaganych obiektów. Podjęto ją także po to, aby budowa toru MTB XCO na Górze Parkowej mogła się rozpocząć możliwie jak najszybciej. – Po uzgodnieniu ze spółką Igrzyska Europejskie 2023 ustaliliśmy, że środki na budowę toru czy hal nie będą przesyłane via spółka, tylko żeby przyspieszyć operację trafią bezpośrednio do gminy – argumentuje marszałek Witold Kozłowski.

Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba nie ukrywa, że dzięki III Igrzyskom Europejskim zyska na jakości zachodni stok Góry Parkowej. To właśnie w jego okolicach ma powstać arena zmagań kolarzy górskich.

Czytaj także: Nowa obywatelka Muszyny. Na świat przyszła malutka alpaka (zdjęcia)

Fot: RedBull.com

Share on twitter
Share on facebook