Krynica tańczy na lodzie

Łyżwiarstwo figurowe to nowość ostatnich lat w środowisku sportowym w Krynicy-Zdroju, a zainteresowanie proponowanymi treningami jest już bardzo duże. Zawodnicy krynickiego klubu biorą udział w ogólnopolskich zawodach. Areną poważnej rywalizacji jest także lodowisko w uzdrowiskowej miejscowości. W ubiegły weekend w Krynicy-Zdroju odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w łyżwiarstwie figurowym.

Krynica-Zdrój aspiruje do ważnego ośrodka polskich sportów zimowych. Uzdrowiskowa miejscowość kojarzona jest przede wszystkim z hokejem na lodzie, w przeszłości także z saneczkarstwem. W ostatnich latach rozpoczęto ważną inicjatywę rozwoju łyżwiarstwa figurowego. Ambitnego zadania podjęła się dwukrotna mistrzyni Polski w łyżwiarstwie figurowym, Dorota Pieńkoś – trener i choreograf.

Pięć lat temu założyła Klub Łyżwiarstwa Figurowego Biellmann w Krynicy. Przez pierwsze lata niewiele się działo, jednak potem wszystko ruszyło z wielką mocą. Pod względem zainteresowania wśród dzieci ta oferta sportowa zajmuje w Krynicy-Zdroju pierwsze miejsce. Żeby osiągnąć w łyżwiarstwie figurowym wysoką dyspozycję, treningi należy rozpocząć jak najwcześniej.

– Czwarty sezon treningi są prowadzone dwa razy dziennie w godzinach rannych oraz popołudniowych – mówi Dorota Pieńkoś. – Mamy dziewięciu licencjonowanych zawodników, którzy zajmują wysokie miejsca w poważnych zawodach. W ubiegłym roku Natalia Gorczowska zajęła drugą pozycję na ogólnopolskich zawodach o Puchar Łodzi. Na tych samych zawodach Julia Rogóż zdobyła pierwszą pozycję w kategorii novice basic. Już ten sezon i pierwsze zawody o Puchar Katowic rozpoczęliśmy dwoma zwycięstwami rodzeństwa Leny i Darka Siedlarzy w kategorii solistek klasy brązowej i solistów klasy srebrnej. Do osiągnięcia takich wyników potrzebna jest cierpliwość i ciężka praca. Na wychowanie łyżwiarza składa się wiele godzin szkolenia na lodzie oraz zajęć dodatkowych takich jak balet czy imitacja, ale też zajęcia ogólnorozwojowe. Jest to ogromna praca włożonej przez trenera, zawodników oraz rodziców współpracujących z trenerem.

W miniony weekend w Krynicy-Zdroju odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w łyżwiarstwie figurowym oraz zawody o Kryształowy Dzban. W obu imprezach udział wzięło ponad 200 uczestników. Swoje zmagania rozpoczęli juniorzy. Już w piątek w klasie brązowej 3 miejsce dla KŁF Biellmann zdobyła 7-letnia Lena Siedlarz. W drugim dniu odbyły się finały Mistrzostw Polski, w których pierwsze miejsce zajęli w kategorii solistek Lucyna Okhrem a w kategorii solistów Ryszard Gurtler. Również wysokie 4 miejsce zajęła Julia Rogóż w kategorii solistek klasy novice basic. W niedzielę odbyły się kolejne finały, w klasie srebrnej 2 miejsce w kategorii solistów zajął Dariusz Siedlarz  zawodnik Klubu KŁF Biellmann, pozostali zawodnicy krynickiego klubu również wywalczyli wysokie pozycje. Nawet 6-letnia Rita Janowska, która miała swój pierwszy start w życiu, zajęła 6 pozycję.

Nasz klub trenuje cały rok. Sezon rozpoczyna się w lipcu obozami szkoleniowymi i trwa do końca sierpnia – podkreśla Dorota Pieńkoś. –Później trenujemy przez rok szkolny i cały gorący okres zawodów aż do końca kwietnia, gdy rozmrażają halę lodową i mamy przerwę przez okres dwóch miesięcy. W maju odbywają się zajęcia ogólnorozwojowe, baletowe, rolki, a w czerwcu wyjeżdżamy na obóz kondycyjny do ośrodka szkoleń olimpijskich Cetniewo we Władysławowie.

Dorota Pieńkoś pochodzi z Lublina. Jak sama podkreśla, pierwsze próby poruszania się po lodzie podjęła w wieku niespełna trzech lat. Następnie przez kilka lat trenowała w Warszawie, gdzie przeniosła się wraz z rodziną. Przez kolejne lata szkoliła się w Oświęcimiu, gdzie trenowała wraz z Sabiną Wojtalą oraz z Mariuszem i Dorotą Siudek. Podczas swojej łyżwiarskiej kariery kształciła się także w Norymberdze i w Łodzi. Brała udział w dwóch edycjach „Tańcach z gwiazdami na lodzie”. Tańczyła w grupie zawodowych łyżwiarzy „White Stars”.

Zawody o Kryształowy Dzban Krynicy-Zdroju to już druga edycja, pierwsza odbyła się w styczniu ubiegłego roku. Już za dwa tygodnie 16-19 lutego odbędzie się Olimpiada Młodzieży w łyżwiarstwie figurowym, a KŁF Biellmann będzie pomagał przy organizacji.

JACEK BUGAJSKI

Fot. Z arch. Doroty Pieńkoś

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.