W Nowym Sączu lawinowo przybywa pieców na węgiel i kominków

W Nowym Sączu lawinowo przybywa pieców na węgiel i kominków

W ciągu trzech miesięcy – od 30 czerwca do ostatnich dni września w Nowym Sączu przybyło 2 tysiące pieców, w których może być spalane wszystko. Przybyło też pół tysiąca kóz i kominków – to efekt decyzji o dopłatach do węgla i innych paliw zawierających węgiel. Przed nami trudna zima. Ludzi najuboższych, nawet z symbolicznym wsparciem państwa, nie będzie stać na ogrzanie domów horrendalnie drogim węglem, więc będą marznąć.  Wszyscy natomiast – biedni i bogaci będą musieli oddychać zabójczym smogiem.

Słowo „smog” od poniedziałkowego posiedzenia Sejmiku Województwa Małopolskiego odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Głosami radnych PiS i PSL Sejmik zmienił uchwałę z 2017 r., która miała zakazać używania kotłów bezklasowych począwszy od 2023 r. Nadchodząca zima miała być pierwszą zimą bez kopciuchów. 25 osób (tylu radnych zagłosowało za zmianą uchwały) przesądziło, że będą mogły truć małopolan dwa sezony dłużej.

Za odroczeniem zakazu używania kopciuchów głosowali między innymi reprezentanci Sądecczyzny w Sejmiku: Grzegorz Biedroń, Witold Kozłowski, Marta Mordarska i Stanisław Pasoń. Tak samo głosował ojciec prezydenta Andrzeja Dudy – Jan Duda, który już kilka tygodni wcześniej, broniąc koncepcji przedłużenia możliwości palenia w pozaklasowych kotłach stwierdził, że „organizm potrzebuje bodźców” i wspominając swoje dzieciństwo (urodził w Starym Sączu) stwierdził, że smog mu nie zaszkodził.

Ja się wychowałem w miasteczku, które było „zasmożone” nie gorzej niż Kraków. Wyrosłem na zdrowego człowieka bez alergii, bez niczego…. Organizm też potrzebuje pewnych bodźców. Oczywiście nadmiar bodźców szkodzi, ale spróbujmy się odizolować od wszystkich szkodliwych bodźców, a umrzemy w ciągu tygodnia – mówił. [Nagranie TUTAJ]

Poseł Aleksander Miszalski, który przypominał, że zgodnie z opinią lekarzy smog w Małopolsce odpowiada za 4 tysiące nadmiarowych zgonów rocznie i wyraził zdziwienie opinią  Jana Dudy, usłyszał o sobie, że jest „bezczelny chamski i demagogiczny”. Po serii epitetów Jan Duda odebrał głos oponentowi.

Głos z Nowego Sącza w sprawie decyzji jakie zapadają na ogólnopolskim i wojewódzkim szczeblu w temacie smogu dał dla dts24 Grzegorz Tabasz, szef wydziału środowiska w nowosądeckim magistracie.

Pieców, w których można palić dosłownie wszystkim, w naszym mieście niestety przybywa zamiast ubywać. I dzieje się to lawinowo. Włożyliśmy mnóstwo energii w to, żeby przekonać ludzi do wymiany pieców, a dziś wygląda na to, że właściwie lepiej wyszli na tym ci, którzy od wymiany się powstrzymali – mówi Tabasz. – Boję się że za dwa lata nikt nie uwierzy, gdy będziemy przekonywać ponownie. I nie rozumiem dlaczego do decydentów nie trafia argument, że w Krakowie, tam gdzie właściwie nie ma już źródeł niskiej emisji w postaci kotłów na paliwa stałe, odnotowano wyraźny spadek zachorowań na astmy zapalenia oskrzeli i inne schorzenia „odsmogowe”. To pozytywny efekt poprawy jakości powietrza, a my jednym głosowaniem cofamy się znów do stanu, w którym paliło się czym popadnie.

– Prezydent Nowego Sącza negatywnie zaopiniował projekt odłożenia w czasie wymiany pieców – dodaje Grzegorz Tabasz.

W internetowych konsultacjach, trwających od 1 do 24 sierpnia br., mieszkańcy Małopolski odpowiadali na pytanie, czy popierają przesunięcie terminu wymiany pieców bezklasowych do końca 2023 r. Przez formularz internetowy wpłynęły 4023 uwagi, w tym 2999 przeciwko wydłużeniu terminu wymiany kotłów, 780 za przesunięciem terminu i 244 – inne.

Urząd Marszałkowski zinterpretował wyniki konsultacji w ten sposób, że jednostki samorządu terytorialnego „w przytłaczającej większości odpowiedziały pozytywnie na pytanie o zmianę terminu” wymiany kotłów.

Z informacji przekazanych przez służby prasowe urzędu wynika, że pomysł przedłużenia terminu na wymianę pieców poparło 6 starostów oraz 64 wójtów i burmistrzów. Jako głos „za” potraktowano także te przypadki, gdy samorząd nie wydał żadnej opinii w wyznaczonym terminie.

Czytaj też:

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama