Kostka powodzenia i ryzyka, czyli gospodarcza nagroda im. Kazimierza Pazgana

Kostka powodzenia i ryzyka, czyli gospodarcza nagroda im. Kazimierza Pazgana

Sądecka Izba Gospodarcza nadała swojej głównej sali konferencyjnej imię Kazimierza Pazgana. Od przyszłego roku – z inicjatywy DTS – przyznawana będzie również nagroda gospodarcza imienia pioniera sądeckich przedsiębiorców i Honorowego Obywatela Nowego Sącza.

W kameralnej, z racji pandemicznego reżimu, uroczystości, wzięła udział nieliczna grupa osób związanych z Sądecką Izbą Gospodarczą, a w trybie zdalnym również Magdalena Pazgan-Wacławek, córka zmarłego dwa i pół roku temu wieloletniego prezesa Konspolu. W wyemitowanym podczas uroczystości nagraniu była wyraźnie wzruszona pamięcią sądeckich przedsiębiorców o ojcu. Podziękowała również za inicjatywę upamiętnienia Jego postaci.

Odsłonięcia tablicy dokonała związana od lat z Izbą Alicja Skalska, obecnie przewodnicząca Komisji Rewizyjnej. Paweł Kukla, prezes Sądeckiej Izby Gospodarczej, mocno podkreślił, że to właśnie Kazimierz Pazgan był pomysłodawcą i współzałożycielem SIG (wówczas jeszcze Sądecko-Podhalańskiej Izby Gospodarczej), a obecna siedziba organizacji przy ul. Zielonej to m.in. efekt starań Kazimierza Pazgana:

– Kazimierz Pazgan był współzałożycielem Sądeckiej Izby Gospodarczej, wcześniej Sądecko-Podhalańskiej Izby Gospodarczej. Tę tablicę traktuję po pierwsze w kategorii wypełnienia pustki po zbyt wczesnym jego odejściu od nas. Po drugie zaś, jako podkreślenie jego wkładu w rozwój nie tylko SIG, ale gospodarczy rozwój całej Sądecczyzny.

Kazimierz Pazgan odegrał ogromną rolę, by Sądecka Izba Gospodarcza dysponowała swoim obiektem i własnymi pomieszczeniami. Był człowiekiem, który nie patrzył tylko na swoją karierę, czubek własnego nosa, ale zawsze dostrzegał potrzeby całego środowiska gospodarczego i o nie walczył. Powinniśmy się czuć zobowiązani do kontynuowania tego, jak działał, próbować naśladować jego upór w pracy, podejściu do biznesu i życia nie tylko gospodarczego.

Bardzo formalna w założeniu uroczystość przekształciła się w pewnym momencie w wieczornicę wspominania Kazimierza Pazgana, a opowiadający o nim sądeccy przedsiębiorcy podkreślali, że właśnie jesteśmy w okresie, kiedy prezes Konspolu każdego roku zapraszał liderów tego środowiska do siebie na świąteczne spotkanie. Zwykle uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób, a konspolowskie opłatki mocno integrowały sądecki biznes. To był rzadki w ciągu roku moment, kiedy bez codziennego pośpiechu szefowie największych firm wspólnie zasiadali do stołu i ten raz rozmawiali o wszystkim, tylko nie o biznesie.

Podczas uroczystości oficjalnie ogłoszono również, iż od przyszłego roku przyznawana będzie Sądecka Nagroda Gospodarcza im. Kazimierza Pazgana, honorująca najciekawsze nowe inicjatywy gospodarcze regionu. W skład kapituły nagrody wchodzą: przedstawiciele rodziny Pazganów, Sądeckiej Izby Gospodarczej, Fundacji Pomyśl o Przyszłości, Wyższej Szkoły Biznesu oraz Wydawnictwa Dobre – pomysłodawcy nagrody.

Po raz pierwszy również zaprezentowano statuetkę nagrody autorstwa rzeźbiarza Kazimierza Adamskiego, autora m.in. rzeźb proroków Starego Testamentu na zamku w Krasiczynie, projektu medalu „Cracovia Merenti” oraz statuetki „Mecenas Kultury Krakowa”.

Co symbolizuje statuetka nagrody im. Kazimierza Pazgana:

Kostka szczęścia w biznesie, szlachetna forma sześcianu rzucona dla biznesu Nowego Sącza, która jest  symbolem powodzenia, ale także pewnego ryzyka.  Jej forma artystyczna ma odwzorowywać naturalny ruch dynamicznie toczącej się kostki.

Na bokach sześcianu widać:  1 – logo i nazwę izby gospodarczej,  2 – fragment miasta Nowego Sącza, a dokładnie widok na bazylikę św. Małgorzaty i ratusz z mostu, z rzeką Kamienicą i górami w tle, 3 – przebijający się przez bryłę kwiat szarotki górskiej, rośliny niezwykle silnej, witalnej, rosnącej na skałach w trudnych warunkach mimo to radzącej sobie doskonale z przeciwnościami.

Element kojarzący się z osobą Kazimierza Pazgana, który podkreślał swój góralski  charakter i przywiązanie do góralszczyzny, jak również nawiązuje do pierwotnej nazwy izby którą tworzył, a mianowicie Sądecko-Podhalańskiej Izby Gospodarczej w 1990 r. Pozostałe elementy abstrakcji stanowią poszukiwania nowych form działania dla przedsiębiorców.

Górna płaszczyzna jest czysta, lekko przepolerowana, jest to symboliczne miejsce dla laureatów nagrody w świecie biznesu, pole do działania, pole do zagospodarowania, pole do rozwoju.

Całość odlana jest z brązu na podstawie kamiennej z miejscem na tabliczkę z nazwą i laureatem nagrody. Podstawę tworzy kamień ciemno zielony nawiązujący do bujnej sądeckiej przyrody i piękna ziemi sądeckiej.

Przeczytaj także:

„Pawłowski. Biografia”. Historia człowieka sukcesu

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama