Korzenna: Star – staruszek już nie będzie sam na sam z Lublinem. W trudnych misjach zastąpi go wspaniały MAN

– Każdemu strażakowi się łezka w oku zakręciła – przyznaje Stanisław Wojtarowicz, komendant OSP Korzenna. Wczoraj w dymie czerwonych rac, przy dźwiękach syreny alarmowej i w eskorcie czterech innych pojazdów strażackich do jednostki dotarł samochód ratowniczo-gaśniczy przekazany przez Komendę Wojewódzką PSP w Krakowie. Druhowie z OSP Korzenna od lat starali się o nowy wóz, gdyż ich wysłużony Star jest już z nimi od 35 lat. Z kolei nieco nowszy Lublin, jako samochód lekki, pozbawiony zbiornika wodnego, nie nadaje się do wszystkich wyjazdów. Teraz marzenie korzeńskich druhów zostało spełnione – otrzymali wyjątkowy prezent, który zapewne długo im będzie służył.

– Bardzo się cieszymy. Sporo mieszkańców przyszło popatrzeć. Gratulowali, że wreszcie mamy coś lepszego – mówi komendant Wojtarowicz.

Powinszować przyjechali także strażacy z zaprzyjaźnionych jednostek – OSP Niskowa i OSP Podrzecze, którzy ze swoimi samochodami dołączyli do kolumny powitalnej.

Samochód został uroczyście przekazany strażakom z OSP Korzenna w Krakowie. Następnie to komendant miał okazję prowadzić pojazd aż do rodzinnej miejscowości, gdzie dotarł po godzinie 17:00. Tam czekali starsi i młodsi strażacy, ale i mieszkańcy. Sporo osób oczekiwało w oknach domów czy na balkonach. Takiego wydarzenia nie można było przegapić. W końcu tak uroczyste przyjęcie pojazdu strażackiego nie zdarza się zbyt często. Ostatnie miało tu miejsce 35 lat temu.

– Wrażenia wspaniałe. To jednak jest już samochód pewnej klasy i się prowadzi inaczej – zdradza Stanisław Wojtarowicz.

Jak przyznaje komendant, dzięki nowemu pojazdowi korzeńscy druhowie będą w stanie szybciej dotrzeć z pomocą. Samochód służył będzie nie tylko do wyjazdów do pożarów, ale także do wypadków drogowych w ramach ratownictwa technicznego. Poprawi gotowość bojową jednostki i podniesie jakość działań.

Strażacy dziękują Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pawłowi Szefernakerowi, a także Komendantowi Głównemu i Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej, dzięki którym pojazd trafił do OSP Korzenna.

MAN zostanie wprowadzony do tak zwanego ,,podziału bojowego”, czyli będzie mógł służyć strażakom, kiedy tylko zakończone zostaną wszelkie formalności związane z jego przyjęciem do jednostki, jak choćby nadanie numeru operacyjnego.

Samochód jest z 2003 roku i na liczniku ma 96 tys kiliometrów. Przez lata służył w Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, a na ,,emeryturę” trafił właśnie do Korzennej. Miejscowi druhowie nie posiadają się z radości, gdyż pojazd jest w znacznie lepszym stanie niż ich staruszek STAR.

Podczas uroczystego przywitania pojazdu nie zabrakło szpaleru strażaków oczekującego z racami dymnymi, fajerwerków i oblewania nowego samochodu szampanem.

nagranie: Anna Oracz

fot. Kamila Kantor

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.