Korzenna. Kilkanaście litrów krwi i potencjalni dawcy szpiku

Korzenna. Kilkanaście litrów krwi i potencjalni dawcy szpiku

krwiodawstwo Korzenna

Kilkanaście litrów oddanej krwi oraz czternaście osób zarejestrowanych w bazie dawców szpiku – to efekt akcji, która miała miejsce we wtorek (7 lutego) w Korzennej. W hali sportowo-widowiskowej można było też nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Jak pisaliśmy TUTAJ, wydarzenie zostało zorganizowane w ramach kampanii społecznej „Krew Wzywa Krew„. Stoją za nią uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Budowlanych w Nowym Sączu, biorący udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Za cel postawili sobie między innymi promocję honorowego krwiodawstwa oraz zdobywania umiejętności z zakresu pierwszej pomocy.

– Poprzednie dwie akcje odbywały się w Nowym Sączu na Rynku. Tym razem z inicjatywy mieszkających na terenie gminy Korzenna uczennic Gabrieli Maciaszek i Karoliny Basty organizatorzy zwrócili się z propozycją współpracy do Gminy Korzenna – wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Gminy.

Na osoby oddające we wtorek krew czekały wypieki przygotowane przez mamy uczennic. W wydarzenie włączyli się też strażacy OSP Korzenna-Centrum, organizując między innymi pokaz udzielania pierwszej pomocy. Z instruktażu skorzystały choćby dzieci z oddziałów przedszkolnych.

Podczas akcji bezcennym lekarstwem podzieliło się 28 osób, zakwalifikowanych po badaniach. Niektórzy oddawali krew po raz pierwszy. Wśród krwiodawców nie zabrakło wójta Leszka Skowrona, jego zastępcy – Krzysztofa Ogorzałka oraz wiceprzewodniczącego Rady Gminy Korzenna Jacka Fornagla.

fot. UG Korzenna

Share on twitter
Share on facebook