Kontrola ITD. Mandaty, zatrzymane dowody rejestracyjne

Kontrola ITD. Mandaty, zatrzymane dowody rejestracyjne

kontrole GITD

Sprawdzili w sumie 93 pojazdy i zatrzymali 14 dowodów rejestracyjnych. W ostatni wtorek (18 kwietnia) funkcjonariusze małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili kontrole w okolicach Nowego Sącza, ale także Krakowa, Tarnowa, Nowego Targu i Olkusza.

Inspektorzy kontrolowali stan techniczny autobusów, ciężarówek oraz busów. Wykorzystali w tym celu urządzenia do pomiaru emisji spalin. Spośród 93 samochodów tylko w jednym przekraczane były normy emisji. Funkcjonariusze sprawdzali też przestrzeganie przepisów transportowych, warunki techniczne pojazdów oraz ich niezbędne wyposażenie i w tych kwestiach wykryli więcej nieprawidłowości.

– Z powodu braku ważnych badań technicznych oraz usterek zatrzymano 14 dowodów rejestracyjnych. W niektórych skontrolowanych pojazdach stwierdzono m.in. nieszczelność układu wydechowego lub układu pneumatycznego, który odpowiada za hamowanie – informują przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Funkcjonariusze nałożyli w sumie 26 mandatów karnych. Ponadto stwierdzili kilka naruszeń przepisów transportowych i w związku z tym wszczętych zostanie 8 postępowań administracyjnych. Jeden z kierowców nie miał ważnego szkolenia okresowego. W innym pojeździe tachograf nie miał ważnej legalizacji. Za te i inne uchybienia przewoźnikom i osobom, które zarządzają transportem w firmach, grożą kary finansowe.

fot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Czytaj też: Krynica-Zdrój. Wracający z ćwiczeń strażacy ruszyli na pomoc

Reklama