Koniec ze strażą miejską kojarzoną wyłącznie z mandatami. Nowa misja to "ekopatrol"

"Ekopatrol", dron, monitoring wizyjny, ale nade wszystko służba mieszkańcom miasta - takie obietnice padły dziś z ust prezydenta Ludomira Handzla i nowego komendanta sądeckiej Straży Miejskiej, którym został Ryszard Wasiluk. 

- Straż Miejska nie może się skupiać tylko na tym, by karać mieszkańców. Straż Miejska ma służyć mieszkańcom, pomagać im i wspierać. Ma być widoczna i podnosić poczucie bezpieczeństwa  – mówił prezydent.

TLENOTERAPIA

Jak podkreślił  - do tej pory 76% interwencji Straży Miejskiej związanych było z nakładaniem mandatów. Teraz zadanie miejskich mundurowych  będzie inne. Prezydent zapowiedział, że w związku z koniecznością walki ze smogiem stworzony zostanie "ekopatrol" oraz zakupiony zostanie dron, który będzie lokalizował miejsca stwarzające zagrożenie dla sądeckiego powietrza. Straż Miejska będzie współpracować Wydziałem Ochrony Środowiska, kierowanym przez nowego dyrektora Grzegorza Tabasza.

Nowy komendant, który powróci na to stanowisko po siedmiu latach przyznaje, ze postawiono przed nim ambitne zadanie, które wykona w oparciu o swoje wcześniejsze doświadczenia w pracy oraz o nowoczesne środki techniczne.

-Taka formacja mundurowa jest niezbędna, żeby miasto dobrze funkcjonowało. Postaram się, aby Straż Miejska działała w taki sposób, który przynosi korzyść mieszkańcom. Wszystkie sygnały, które będziemy zbierać, będą trafiały do właściwych komórek. Poprawi się współdziałanie z różnymi służbami mundurowymi przede wszystkim z Policją - powiedział Ryszard Wasiluk

TRADYCJATEXT

5 comments

 1. Wacław 14 Grudzień, 2018 at 09:09 Odpowiedz

  I znów nowa władza stawia na karanie mieszkańców w postaci ekopatroli, dronów itp. A może by tak zacząć od siebie i powymieniać ogrzewanie w lokalach należących do miasta ( socjalnych, komunalnych) szczególnie na starym mieście. Zajmują je głównie emeryci lub osoby w trudniej sytuacji finansowej których po prostu nie stać na wyłożenie sumy kilkunastu tysięcy złotych na wymianę ogrzewania. Z drugiej strony po co i za co mają to robić skoro lokal nie jest ich własnością. Wieczorem ciężko się oddycha spacerując po sądeckiej wymarłej starówce z powodu dymiących kominów starych piecy kaflowych. Myślę że to jest pierwsze najważniejsze zadanie dla nowych dyrektorów i władz miasta, a nie wdrażanie restrykcyjnych kontroli.

 2. Ludomir Handzel 15 Grudzień, 2018 at 17:50 Odpowiedz

  Panie Wacławie,
  dużo racji w Pana słowach. Trzeba wymieniać piece, ale to co można zrobić „na już” to walka ze spalaniem śmieci – szczególnie plastiku w piecach CO. Na to zgody nie ma ! Będziemy wymieniać piece, promować gaz, poszerzać sieć MPEC, walczyć o dobry węgiel, wspierać elektromobilność, edukować. Zadanie stworzenia kompleksowego programu postawiłem przed dyr. G. Tabaszem. Mam nadzieję, że przedstawi taki program styczeń/luty 2019 r.
  Pozdrawiam

  • Antoni 16 Grudzień, 2018 at 11:20 Odpowiedz

   Panie Ludomirze !
   To bardzo miło, że można z Panem podyskutować na tym forum. Życzę wielu sukcesów.
   Nie będę polemizował z zasadnością zmian kadrowych w UM i jednostkach podległych, tu działa prawo dżungli, zwycięzca bierze wszystko. Ma Pan prawo dokonać bardzo głębokich zmian.
   Wybór Pana Bochenka na zastępcę wzbudził wiele kontrowersji, nie jest On akceptowany przez większość mieszkańców miasta. Temat do przemyślenia.
   Wracając do spraw kadrowych, są osoby które wyrzucił Pan ze stanowiska i z pracy, mimo że nigdy nie były zaangażowane politycznie , mimo że awansowały na stanowiska wieloletnią dobrą pracą na rzecz miasta a nie z tytułu członkostwa w tzw. „spółdzielni” (wiem, że zna Pan to określenie). Zwolnienie niektórych osób mających dość nieciekawą sytuację rodzinną, wobec których niepisanym prawem administracji było chronienie stosunku pracy , zostało przyjęte z dużą dezaprobatą w wielu środowiskach.
   Pozwoli Pan, że poproszę z tego miejsca, o ponowne pochylenie się nad teczkami osobowymi swych byłych już pracowników i odszukanie osób którym wypada podać rękę. Warto być lojalnym wobec zasad jakie zaszczepili Panu oraz pańskiemu bratu, rodzice. Naprawdę warto …

 3. Ryzyna 17 Grudzień, 2018 at 14:01 Odpowiedz

  Mam nadzieję że ekopatrol dotrze do MOSIR- u w Zawadzie -Nowym Sączu i zobaczy ile ton pyłu unosi się z komina ośrodka nad cała dzielnicą, a 20 m od budynku przyłącz do gazu jest i co i nic? Z nieskrywaną ciekawością czekam na efekty ektopatolu.

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w Polityce prywatności oraz regulaminem, dostępnymi na stronie internetowej.