Sądecka Kongregacja Kupiecka ukończyła 95 lat

Sądecka Kongregacja Kupiecka ukończyła 95 lat

8 grudnia to święto wszystkich kupców, jednak ci z Nowego Sącza i okolic świętowali w piątek podwójnie. Swój jubileusz 95-lecia istnienia obchodziła Kongregacja Kupiecka Zrzeszenia Handlu i Usług, do której należą najznamienitsi przedsiębiorcy Sądecczyzny.

Wyjątkowe obchody rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Następnie w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza odbyła się uroczysta gala, którą uświetnił występ Ewy Novel i jej zespołu.

Kiedy wszyscy przybyli goście zostali już przywitani, Ryszard Florek, prezes firmy Fakro wygłosił krótki wykład.

To samo spotkanie dzisiaj, choćby najświetniejsze, okraszone największą ilością braw, bez tego wykładu byłoby zupełnie inne. A tu jest okazja uczyć się, zobaczyć, porównać, przemyśleć, wyjść do domu bardziej napełnionym – skomentował wystąpienie Wincenty Żygadło, właściciel firmy Jowit, w skład której wchodzi między innymi sądecki Coctail Bar.

W trakcie uroczystej gali wręczono sporo odznaczeń i wyróżnień. Doceniono między innymi przedsiębiorców, którzy od lat należą do Kongregacji.

Specjalną nagrodę dostał najstarszy rzemieślnik z terenu Sądecczyzny, będący członkiem Kongregacji, czyli Wincenty Żygadło

– Warto żebyśmy się zrzeszali. Jest nas kilka tysięcy podmiotów, a tylko 96 w Kongregacji. Jest przestrzeń, jest potrzeba i wręcz obowiązek – przekonywał laureat wyjątkowej statuetki. Każdy z nas może coś wnieść.

Sporym wyróżnieniem dla lokalnych przedsiębiorców jest też przyznawany przez Kongregację znak promocyjny „Sądeckie”. Jest to forma docenienia produktów wytworzonych przez sądeckiego przedsiębiorcę, który płaci podatki do sądeckiego Urzędu Skarbowego i zatrudnia w większości sądeczan. Wyroby takie powinny być smaczne i naturalne.

Od tego roku marką „Sądeckie” będą mogły się poszczycić trzy kolejne firmy: Owoc Łącki, Browar Sądecki oraz Tłocznia Maurer.

Jest to ogromna duma dla firmy, dla właścicieli, chociażby ze względu na to, że prowadzą swoją działalność przez kilkanaście lat i jakość naszych produktów wciąż jest taka sama – mówiła Małgorzata Gucwińska z firmy Tłocznia Maurer. – Myślę, że jest to pewnego rodzaju motor napędowy na przyszłość, do dalszego działania i rozwijania swoich możliwości.

W trakcie piątkowych uroczystości nie obyło się bez gratulacji składanych na ręce prezesa Kongregacji Kupieckiej, Józefa Pyzika, między innymi ze strony Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości oraz Banku Spółdzielczego w Nowym Sączu.

 Dzisiaj świętujemy 95-lecie. Oczywiście kupcy w Nowym Sączu są od zarania dziejów. To dzięki kupiectwu i rzemiosłu to miasto kiedyś powstało na szlaku handlowym na Węgry. My dzisiaj jesteśmy jakby kontynuatorami tej pięknej historii, w którą się wpisali kupcy sądeccy – mówił prezes Józef Pyzik.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystej gali nastąpiła chwila przyjemności dla ucha i dla podniebienia. Przy dźwiękach utworów w wykonaniu Ewy Novel, uczestniczki VII edycji programu The Voice of Poland, można było cieszyć się poczęstunkiem przygotowanym z produktów marki „Sądeckie”.

Kongregacja Kupiecka kiedyś, czyli historia kupiectwa sądeckiego słowami Prezesa Józefa Pyzika >>>

Share on twitter
Share on facebook