Kolejne relikwie św. Floriana trafiły na Sądecczyznę

Kolejne relikwie św. Floriana trafiły na Sądecczyznę

W sobotę (17 lutego) kompania honorowa OSP Korzenna wraz z pocztem sztandarowym udała się do Bazyliki św. Floriana w Krakowie. Później strażacy nie powrócili do swojej miejscowości sami. Przywieźli ze sobą swojego patrona, a dokładnie – jego relikwie.

Uroczystej mszy świętej w Krakowie, podczas której przekazane zostały relikwie, przewodniczył ks. mgr Stanisław Czernik – Administrator Parafii św. Floriana wraz z ks. Tadeuszem Sajdakiem – proboszczem parafii Korzenna.

– Rozmawiałem kiedyś z księdzem Stanisławem telefonicznie w sprawie zaciągnięcia warty honorowej przy grobie Pana Jezusa w kościele św. Floriana. Jednostki mogą zgłaszać się i stać tam przy grobie według ustalonych godzin. Po jakimś czasie spotkałem się z księdzem i zapytał wtedy, czy mamy w parafii relikwie św. Floriana – wspomina Stanisław Wojtarowicz, naczelnik OSP Korzenna.

Proboszcz parafii Korzenna Tadeusz Sajdak napisał odpowiednie pismo w sprawie relikwii i później sprawy potoczyły się już szybko. Choć relikwie strażackiego patrona są już od soboty w korzeńskiej parafii, ich uroczyste wprowadzenie odbędzie się 11 maja, podczas obchodów 90-lecia OSP Korzenna.

– Wsparcie takiego patrona potrzebne jest na te trudne czasy – podsumowuje naczelnik Wojtarowicz.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwsze relikwie św. Floriana na Sądecczyźnie, a nawet w gminie Korzenna. W maju ubiegłego roku niewielki fragment kości przedramienia świętego trafił do parafii Mogilno, dzięki staraniom ks. Damiana Siciarza – wikariusza, a zarazem kapelana gminnego strażaków. Uroczyste wprowadzenie relikwii miało miejsce w listopadzie, podczas parafialnego odpustu. Natomiast w czerwcu św. Florian przybył do parafii Wola Piskulina (gmina Łącko), eskortowany z Krakowa przez strażaków z OSP Zagorzyn i OSP Wola Kosnowa. W tym przypadku o pozyskanie relikwii starał się ks. Marek Ruciński – druh OSP Zagorzyn.

fot. OSP Korzenna – KSRG

Czytaj też: „150 lat na straży”. Ogłaszamy wyjątkowy strażacki plebiscyt! Nagrody czekają!

Reklama