Kolejne burzowe prognozy i ryzyko lokalnych podtopień

Kolejne burzowe prognozy i ryzyko lokalnych podtopień

deszcz

Burze, bardzo silne opady deszczu, a nawet grad – to prognozy dla naszego regionu na dziś. Ponadto hydrolodzy ostrzegają, że poziom wody w rzekach może niebezpiecznie wzrosnąć.

W niektórych miejscach naszego regionu wraz z burzami pojawią się bardzo silne opady. Jeśli prognozy się sprawdzą, spadnie od 35 do 40, a lokalnie 50 milimetrów deszczu. Porywy wiatru będą mieć prędkość do około 80 km/h, a co więcej, gdzieniegdzie wystąpi grad. Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie obowiązuje dzisiaj od południa do godziny 23:00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80%.

Jak zaznaczają hydrolodzy, ostrzeżenie wydano w związku z prognozowanymi burzami. Tam, gdzie wystąpią intensywne opady, poziom wody może gwałtownie wzrosnąć. W rzekach istnieje ryzyko przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale również alarmowych. Dotyczy to przede wszystkim zlewni dopływów Wisły i Czarnej Orawy w Małopolsce.

– Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich) – zaznaczają pracownicy Biura Prognoz Hydrologicznych.

Ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje dzisiaj od godziny 11:00 do północy. Prawdopodobieństwo, że przewidywania specjalistów się sprawdzą, wynosi 70%.

fot. ilustr. pixabay

Czytaj też: Świniarsko. Strażacy interweniowali z powodu chloru

Reklama